Na łemkowską nutę

Od Rusal do Jana

Muzealne święto tradycji łemkowskiej "Od Rusal do Jana" w ubiegłym roku nie odbyło się, a w tym mimo, że świętowano nietypowo bo 21 sierpnia goście dopisali wyjątkowo. Zresztą pogoda również. Organizatorem święta jest od zawsze Towarzystwo Muzealne na Rzecz Rozwoju Muzeum Kultury łemkowskiej w Zyndranowej.

Święto jak tradycja każe rozpoczęło się nabożeństwem w cerkwi w Zyndranowej. Oficjalnie otworzył je Bohdan Gocz - przewodniczący Rady Towarzystwa na Rzecz Rozwoju Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej. Przywitał też przybyłych gości min. burmistrza gminy Dukla Marka Góraka, wiceburmistrza gminy Dukla Andrzeja Bytnara, przewodniczącego Rady Powiatu Krośnieńskiego Andrzeja Krężałka, przedstawiciela Urzędu Marszałkowskiego i wszystkich gości z Polski i zagranicy. Głos zabrał także Teodor Gocz - założyciel muzeum i były przewodniczący Rady Towarzystwa Muzealnego. Przywitał gości i wyraził swoje zadowolenie, że tyle osób pamięta o święcie, odwiedza Zyndranową. Dziękował także władzom samorządowym gminy za merytoryczne wsparcie w organizacji święta, Ośrodkowi Kultury za wieloletnią pomoc przy organizacji święta. Oprawą święta oprócz koncertów zespołów artystycznych było rękodzieło artystyczne. Licznie reprezentowane było malarstwo, ceramika, koronkarstwo, wyroby z drewna, wikliny, skóry. Można było zakupić ikony z Cisnej i Komańczy, a także publikacje turystyczne. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich częstowały swojskim jadłem: pierogami, kapuśniaczkami, pysznymi ciastami. Stoisko z materiałami promocyjnymi i jadłem regionalnym miała także Lokalna Grupa Działania "Kraina Nafty", stowarzyszenie skupiające sześć gmin naszego regionu. Można tam było sie dowiedzieć kiedy i gdzie, a także na jakie zadania można składać wnioski na dofinansowanie. A na scenie cały czas śpiewały i grały zespoły: kapela bojkowska "Balowie" z Baligrodu, Czerwona Ruta z Polan, Kamfinioki z Łopienki, Stropkovcan ze Stropkowa, Ludova Hudba Ondreja Kondraca, Trio A.I.M.A. z Małastowa i Bobrzanie z Bóbrki. Dla koneserów śpiewała Julia Doszna. Święto jak zawsze było udane.

Goście mogli zobaczyć nowy budynek pawilonu wystawowego, który pozwoli na właściwe wyeksponowanie i bezpieczeństwo najcenniejszych eksponatów. Tam też znajdą się pomieszczenia dla biblioteki, archiwum, a także węzeł sanitarny dla zwiedzających.

Organizatorzy dziękują bardzo wszystkim którzy przyczynili się do organizacji święta, a szczególnie za wsparcie finansowe Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji i Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Podkarpackiego.

Więcej zdjęć w galerii...

2011-08-30