Dla mieszkańców Dla biznesu Dla turystów Projekty i inwestycje
 

Jacek Koszczan laureatem Nagrody Polin 2016

Jacek Koszczan laureatem Nagrody Polin 2016

20 października br. podczas uroczystej gali w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN wręczono Nagrodę POLIN 2016. Laureatem 2. edycji konkursu został Jacek Koszczan, założyciel i prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Żydów Ziemi Dukielskiej - Sztetl Dukla. Wyróżnienia otrzymali: Robert Augustyniak z Grodziska Mazowieckiego oraz Mirosław Skrzypczyk z Lelowa i Szczekocin. Nagroda Specjalna została przyznana Janowi Jagielskiemu z Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Jacek Koszczan
założyciel i prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Żydów Ziemi Dukielskiej - Sztetl Dukla. Jest inicjatorem budowy pomnika upamiętniającego 70. rocznicę zagłady dukielskich Żydów, opiekunem cmentarzy żydowskich, zbiorowej mogiły oraz ruin synagogi w Dukli. Jego codzienna działalność to gromadzenie i archiwizowanie informacji o dukielskich Żydach, ale nie tylko. Prowadzi działalność edukacyjną, poprzez realizację wielu projektów i współpracę z młodzieżą w sposób naturalny przekazuje wiedzę o wielokulturowości naszego miasteczka np. podczas pracy nad projektem "Żywa Biblioteka Podkarpacia". Jest autorem scenariuszy filmów "Dlaczego" i "Sumienie", w pracę nad filmami angażował młodzież z gminy Dukla. Organizował spotkania młodzieży polskiej z izraelską ze Sprawiedliwą. Kilka razy organizował Dni Kultury Żydowskiej w Dukli Dzięki jego staraniom i wiedzy udało się doprowadzić do uhonorowania medalem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata dwóch rodzin z gminy Dukla.

Zwycięzca otrzymał statuetkę autorstwa Barbary Falender oraz nagrodę finansową w wysokości 10 tys. zł ufundowaną przez Tomka Ulatowskiego iYgala Ozechova.

Panu Jackowi Koszczanowi gratulujemy nagrody.

Krystyna Boczar-Różewicz

Jacek Koszczan laureatem Nagrody Polin 2016
Jacek Koszczan z laureatem nagrody honorowej, legendą sprawy żydowskiej w Polsce - Janem Jagielskim.

Jacek Koszczan laureatem Nagrody Polin 2016
fot. Magda Starowieyska
2016-10-25
1 2 3 4 5 6 7 8 9

 

Gmina Dukla
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
e-mail: gmina@dukla.pl

Urząd Miejski w Dukli
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 432-91-00, fax: 13 433-10-11

Transgraniczna Informacja Turystyczna
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 433-56-16

Biuletyn Informacji Publicznej Urzad Miejsci w Dukli

© 2016 Urząd Miejski w Dukli. Wszystkie prawa zastrzeżone.