Dla mieszkańców Dla biznesu Dla turystów Projekty i inwestycje
 

W 20. rocznicę pobytu i kanonizacji w Dukli

W 20. rocznicę pobytu i kanonizacji w Dukli

W tym roku przypada 20. Rocznica pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II w Dukli, który przybył tu aby kanonizować naszego największego rodaka św. Jana z Dukli. Pobyt papieża w Dukli i kanonizacja św. Jana z Dukli to  niezaprzeczalnie największe wydarzenie w ponad jej 650 letniej historii. Święty Jan z Dukli długo czekał na kanonizację, natomiast św. Jan Paweł II jest jednym z najszybciej kanonizowanych świętych. Koncert fortepianowy w wykonaniu francuskiego pianisty Serge’a Paloyan’a rozpoczął uroczystości upamiętniające to doniosłe i ponadczasowe wydarzenie.

22 kwietnia w Muzeum Historycznym – Pałac w Dukli odbył się koncert fortepianowy w wykonaniu francuskiego pianisty  Serge’a Paloyan’a. Ten europejskiej klasy pianista przybył do Dukli za sprawą ks. Ryszarda Szwasta, z którym przyjaźni się jeszcze od czasu jego pobytu i pracy we Francji. Gości przywitał i sylwetkę artysty zaprezentował dyrektor Muzeum Historycznego – Pałac w Dukli Waldemar Półchłopek. Godzinny koncert był duchową ucztą nie tylko dla melomanów, ale jak sądzę dla wszystkich, którzy wypełnili salę koncertową w dukielskim muzeum. Artysta grał utwory Chopina: polonezy, nokturny, walce i preludia. Owacje na stojąco świadczyły o klasie koncertu, artysta bisował. Na zakończenie słuchacze zaśpiewali 100 lat artyście. Ksiądz prałat Stanisław Siara i o. gwardian Michaesz Okoński pobłogosławili uczestników, którzy na zakończenie koncertu odmówili modlitwę.  
             Burmistrz Dukli Andrzej Bytnar podziękował artyście i wręczył prezent od mieszkańców gminy Dukla ikonę Matki Boskiej Poczajowskiej, namalowanej przez mieszkankę gminy Dukla  Barbarę Marchewkę z Pałacówki, sekretarz gminy Dukla wręczyła kwiaty. W uroczystym koncercie wziął udział starosta krośnieński Jan Juszczak, a także wielu innych zacnych gości. Po koncercie odbył się mały poczęstunek. Organizatorami koncertu byli: Gmina Dukla i Muzeum Historyczne –Pałac w Dukli.

Krystyna Boczar-Różewicz

Bardzo serdecznie dziękujemy ks. Ryszardowi Szwastowi z Iwli za wspaniały pomysł i zaproszenie Serge’a Paloyan’a do Dukli. Chcemy więcej takich koncertów.

Organizatorzy

Więcej zdjęć w galerii...

2017-04-25
Krystyna Boczar-Różewicz

 

Gmina Dukla
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
e-mail: gmina@dukla.pl

Urząd Miejski w Dukli
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 432-91-00, fax: 13 433-10-11

Transgraniczna Informacja Turystyczna
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 433-56-16

Biuletyn Informacji Publicznej Urzad Miejsci w Dukli

© 2016 Urząd Miejski w Dukli. Wszystkie prawa zastrzeżone.