Dla mieszkańców Dla biznesu Dla turystów Projekty i inwestycje
 

baner-dustaw

baner-mpolski

Wielki Dzień Pszczół w Dukli


Wielki Dzień Pszczół to ogólnopolskie święto obchodzone 8 sierpnia. Celem jego jest pokazanie, jak wiele zawdzięczamy pszczołom.

W naszej szerokości geograficznej aż 85 procent roślin jest owadopylna. Gdyby nie pszczoły rośliny te przestałyby się rozmnażać. Musielibyśmy pożegnać się m.in. z jabłkami, czereśniami, dyniami i porzeczkami. Tymczasem pszczoły są w niebezpieczeństwie. Na około 470 gatunków tych owadów w Polsce, zagrożone wyginięciem są aż 222! Wielki Dzień Pszczół ma również uświadomić nam, jak możemy im pomóc – choćby zakładając miejsca przyjazne pszczołom, czyli takie, w których rosną rośliny dostarczające pszczołom pokarm. W tym roku święto obchodzone jest już po raz piąty. W jego organizacje włączyło się ponad 40 placówek z całego kraju: ogrody botaniczne, parki narodowe i krajobrazowe.

Na terenie siedziby Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych w Dukli odbył się już po raz drugi Wielki Dzień Pszczół w ramach programu „Z kujawskim pomagamy pszczołom”. Do uczestnictwa zostały zaproszone dzieci, których przybyło około pięćdziesięciu. Spotkanie rozpoczął Ignacy Bielecki, pracownik Zespołu Karpackich Parków krajobrazowych, który przywitał przybyłe dzieci z opiekunami i p. Halinę Cycak sekretarz Gminy Dukla przedstawiciela dukielskiego samorządu. Dzieci wzięły udział w zabawie terenowej, wykonywali kolejne zadania rywalizując miedzy sobą o punkty ekologiczne. Jedną z atrakcji było spotkanie z ekspertem, którym był znany na dukielszczyźnie pszczelarz, prezes Koła Pszczelarzy w Dukli Witold Puz. W bardzo ciekawy sposób opowiedział dzieciom o pszczołach. Zadawał pytania i za prawidłowe odpowiedzi nagradzał.  Po prelekcji uczestnicy zdegustowali miód. Na zakończenie spotkania każdy uczestnik otrzymał wyprawkę szkolną ufundowaną przez producenta Oleju Kujawskiego. Organizatorami tegorocznego Wielkiego Dnia Pszczół w Dukli byli: Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych w Dukli, Ośrodek Kultury w Dukli i Gmina Dukla.

Dbajmy o te maje, ale jakże niezwykle pożyteczne owady, bez nich zagrożone jest rolnictwo i bardzo wiele innych dziedzin gospodarki.

Galeria zdjęć ...

2017-08-11
Krystyna Boczar-Różewicz

 

Gmina Dukla
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
e-mail: gmina@dukla.pl

Urząd Miejski w Dukli
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 432-91-00, fax: 13 433-10-11

Transgraniczna Informacja Turystyczna
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 433-56-16

Biuletyn Informacji Publicznej Urzad Miejsci w Dukli

© 2016 Urząd Miejski w Dukli. Wszystkie prawa zastrzeżone.