Dla mieszkańców Dla biznesu Dla turystów Projekty i inwestycje
 

baner-dustaw

baner-mpolski

Międzynarodowy Przegląd Chórów Kościelnych i Cerkiewnych w Dukli


W 21. rocznicę pielgrzymki papieskiej i kanonizacji
Międzynarodowy Przegląd Chórów Kościelnych i Cerkiewnych, którego pomysłodawcą jest radny powiatu krośnieńskiego Stanisław Kenar, organizowany jest w hołdzie św. Janowi Pawłowi II i św. Janowi z Dukli odbywa się nieprzerwanie od 2000 roku. 
10 czerwca br.  w 21. rocznicę pielgrzymki papieskiej Jana Pawła II i kanonizacji św. Jana z Dukli odbył się  już po raz dziewiętnasty w Sanktuarium św. Jana z Dukli w Dukli Międzynarodowy Przegląd Chórów Kościelnych i Cerkiewnych. Przegląd rozpoczęła pieśnią „Ave Maryja” Magdalena Pikuła, laureatka Powiatowego Konkursu „Śpiewajmy Świętym”, uczennica Liceum Ogólnokształcącego w Jedliczu. Międzynarodowy Przegląd Chórów Kościelnych i Cerkiewnych w Sanktuarium św. Jana z Dukli w Dukli wpisał się na stałe do tradycji muzycznej Podkarpacia. W tym roku wystąpiły chóry: Chór Parafialny z Krościenka Wyżnego pod dyrygencją Moniki Glazar – studentki wokalistyki Akademii Muzycznej w Krakowie,  „Cantate” z Iwonicza pod dyrygencją Grzegorza Przepióry – absolwenta Wydziału Edukacji Muzycznej, Chóralistyki i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej we Wrocławiu, chór   im. Franciszka Lista z XVII Dzielnicy Budapesztu - dyrygentem i kierownikiem chóru jest  Zsuzsa Borno Meńhartni, „ Impresja” z Łączek Jagiellońskich - pod dyrygencją Aleksandry Fiołek-Matuszewskiej – absolwentki Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, „Karmel” ze Styropkova, który założył i nieprzerwanie prowadzi od 38 lat Andrzej Nabożny, „Koloryt” z Rymanowa, którego dyrygentka jest Iwona Tylka.
W tym roku, w którym obchodzimy 100 lecie odzyskania Niepodległości, organizatorzy chcieli  przypomnieć, jakie znaczenie miała niepodległość, patriotyzm, umiłowanie rodzinnej ziemi dla Papieża Polaka. Dlatego przez cały czas trwania przeglądu przypominano słowa św. Jana Pawła II, które powinny być drogowskazem dla każdego z nas: - Wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać, tworzyć. Może ona być użyta dobrze lub źle, na służbę dobra prawdziwego lub pozornego.
Publiczność gromkimi brawami nagrodziła wszystkie występy. Na zakończenie dyrygenci i kierownicy chórów otrzymali pamiątkowe statuetki - anioły i bukiety kwiatów , które wręczali starosta krośnieński Jan Juszczak, sekretarz gminy Dukla Halina Cycak i gwardian Tacjan Mróz oraz goście z Węgier wiceburmistrzowie Tivadar Fohsz i Tamas Horvath.
Na zakończenie chóry i słuchacze tradycyjnie odśpiewali „Barkę” ulubioną pieśń Jana Pawła II. Organizatorami przeglądu byli: Starostwo Powiatowe w Krośnie, Urząd Miejski w Dukli, Ośrodek Kultury oraz Klasztor Ojców Bernardynów.
Krystyna Boczar-Różewicz

Więcej zdjęć w galerii...

2018-06-15

 

Gmina Dukla
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
e-mail: gmina@dukla.pl

Urząd Miejski w Dukli
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 432-91-00, fax: 13 433-10-11

Transgraniczna Informacja Turystyczna
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 433-56-16

Biuletyn Informacji Publicznej Urzad Miejsci w Dukli

© 2016 Urząd Miejski w Dukli. Wszystkie prawa zastrzeżone.