Dla mieszkańców Dla biznesu Dla turystów Projekty i inwestycje
 

baner-dustaw

baner-mpolski

Jubileusz 125 lecia Kółka Rolniczego i 80 lecia KGW w Łękach Dukielskich


Uroczystości  Jubileuszowe  odbyły się w sobotę 23 czerwca 2018 roku, poprzedzone były uroczystą mszą św.. Obchody połączone były z tradycyjnymi sobótkami. W pięknie udekorowanej sali widowiskowo-sportowej w Szkole Podstawowej zgromadziło się grono zaproszonych gości, wśród których byli przedstawiciele władz: wicemarszałek województwa podkarpackiego – Maria Kurowska, z-ca Sejmiku Województwa Podkarpackiego Dorota Chilik, burmistrz Dukli Andrzej Bytnar, radni Rady miejskiej w Dukli:  Andrzej Kędra, Adam Faustus, Tomasz Węgrzyn, starosta krośnieński Jan Juszczak, radny powiatu krośnieńskiego Andrzej Krężałek. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele organizacji: Regionalny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Krośnie z/s w Jaśle reprezentował prezes Roman Piłat, Koło Miłośników Historii Łęk Dukielskich reprezentowali prezes Maciej Zborowski oraz Jolanta van Grieken-Barylanka, która w stosownym czasie przybliżyła uczestnikom spotkania 125 letnią  historię  Kółka Rolniczego, najstarszej organizacji  w Łękach Dukielskich, reprezentanci zaprzyjaźnionych Kół Gospodyń Wiejskich, ks. Roman Jagiełło z Parafii Polskokatolickiej w Łękach Dukielskich.  Całą uroczystość prowadziła Katarzyna Reczkowska-Buryła  z Zarządu Kółka Rolniczego. Przybyłych na uroczystości gości przywitała prezes Kółka Rolniczego Małgorzata Tomkiewicz. Goście składali życzenia i wręczali reprezentantom Jubilatów: prezes KR Małgorzacie Tomkiewicz i przewodniczącej KGW Marii Kołacz okolicznościowe prezenty, dyplomy i kwiaty, a życzeniom nie było końca. Jubileusz był wyjątkową chwilą, w której warto było się zatrzymać i powiedzieć o 125 letniej historii Kółka Rolniczego w Łękach Dukielskich, które nierozerwalnie związane jest z Kołem Gospodyń Wiejskich.  Jolanta van Grieken-Barylanka opowiadając  historię Kółka Rolniczego, powiedziała, że Koło Gospodyń Wiejskich prawdopodobnie ma tak długą historię jak Kółko Rolnicze, ale udokumentowane jest 80 lat i obiecała poszukać w archiwach dokumentów poświadczających tę ponad 80  historię jego działalności. Joanna Reczkowska wiceprezes zarządu Kółka Rolniczego powiedziała o działaniach Kółka Rolniczego w ubiegłym i obecnym roku,  które zaowocowały otrzymaniem funduszy na kontynuacje budowy Wielofunkcyjnego Centrum Kulturalno-Edukacyjno-Historycznego w Łękach Dukielskich, a także innymi pięcioma projektami, których realizacja służyć będzie mieszkańcom Łęk Dukielskich i gminy Dukla.

Jubilaci, panie z Koła Gospodyń w Łękach Dukielskich otrzymały od przewodniczącej Marii Kołacz okolicznościowe dyplomy, a członkowie Kółka Rolniczego od prezes Małgorzaty Tomkiewicz także okolicznościowe, pamiątkowe  dyplomy. Prezes Roman Piłat z Regionalnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Krośnie mówił o roli jaką dawniej pełniły te obie organizacje na wsi i wręczył jej przedstawicielom w Łękach Dukielskich okolicznościowe, pamiątkowe dyplomy.

Jubileusze splotły się z obchodami tradycyjnych sobótek. Szkoła, panie z KGW i strażacy z OSP przygotowali sobótkowa inscenizację. Uroczystość uświetnili swoimi występami: Krzysztof Zajdel, który otrzymywał gromkie brawa po każdym wykonanym utworze i Kapela Duklanie. Uroczystości zakończyły się wspólna kolacją i zabawą.
Krystyna Boczar-Różewicz

Krystyna Boczar-Różewicz

Więcej zdjęć w galerii...

2018-06-26

 

Gmina Dukla
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
e-mail: gmina@dukla.pl

Urząd Miejski w Dukli
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 432-91-00, fax: 13 433-10-11

Transgraniczna Informacja Turystyczna
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 433-56-16

Biuletyn Informacji Publicznej Urzad Miejsci w Dukli

© 2016 Urząd Miejski w Dukli. Wszystkie prawa zastrzeżone.