XX Międzynarodowy Przegląd Chórów Kościelnych i Cerkiewnych W 22. rocznicę pielgrzymki papieskiej i kanonizacji

Międzynarodowy Przegląd Chórów Kościelnych i Cerkiewnych, którego pomysłodawcą jest radny powiatu krośnieńskiego Stanisław Kenar, organizowany jest w hołdzie św. Janowi Pawłowi II z okazji Jego wizyty na dukielskiej i krośnieńskiej ziemi nieprzerwanie od 2000 roku.

W tym roku w przeglądzie wzięło udział pięć chórów. Jako pierwszy zaprezentował się chór „Chorus” z Korczyny pod dyrygencją Stanisława Szostaka. Chór powstał 1937 roku i działa przy parafii pw. św. Józefa Sebastiana Pelczara  i Gminnym Ośrodku Kultury w Korczynie. Jako drugi wystąpił Chór Św. Cyryla i Metodego ze Stropkova.  Chór działa przy Klasztorze Redemptorystów i Centrum Kultury w Stropkovie od 2000 roku.  Od czterech lat chór prowadzi Daniel Hic, a jego kierownikiem jest Ojciec Józef Wojtyła. Następnie wystąpił chór „Koloryt” z Rymanowa. Chór powstał w 2012 r. Działa przy GOK w Rymanowie. Dyrygentem zespołu jest Iwona Tylka. Następnie wystąpił chór „Missio Cantorum” z Budapesztu. Chór powstał w 2013 roku, a jego członkami są byli uczniowie gimnazjalnego chóru szkolnego. Kierownikiem i dyrygentem chóru jest Lajos Bartal. Przegląd chórów zakończył występ Parafialnego Chóru „Canto divino” z Krościenka Wyżnego. Chór powstał  w 2011 roku. Chór działa przy parafii pw. św. Marcina w Krościenku Wyżnym, a  dyrygentką jest Monika Glazar. Publiczność brawami nagrodziła wszystkie wystąpienia. Burmistrz Dukli Andrzej Bytnar podziękował chórom, które przyjęły zaproszenie do Dukli, szczególne podziękowania skierował do pomysłodawcy przeglądu Stanisława Kenara. Wicestarosta Andrzej Guzik w swoim wystąpieniu  nawiązał do wydarzeń organizowanych z okazji rocznicy wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II. Przekazał gratulacje i podziękowania Ojcu Gwardianowi, władzom gminy Dukla oraz wszystkim chórom, które przyjęły zaproszenie i wystąpiły podczas  przeglądu.

Dyrygenci i kierownicy chórów otrzymali pamiątkowe Anioły i bukiety kwiatów, które wręczali wicestarosta Andrzej Guzik, burmistrz Dukli Andrzej Bytnar i kustosz sanktuarium Tacjan Mróz. Na zakończenie wspólnie z chórami wszyscy zgromadzeni zaśpiewali „Barkę”.

Na zakończenie chóry i słuchacze tradycyjnie odśpiewali „Barkę” ulubioną pieśń Jana Pawła II. Organizatorami przeglądu byli: Starostwo Powiatowe w Krośnie, Urząd Miejski w Dukli, Ośrodek Kultury oraz Klasztor Ojców Bernardynów.

Więcej zdjęć w galerii...

2019-06-17