Dukla średniowieczna: rozwój przestrzenny i architektura miasta

Promocja XIII tomu Biblioteki Dukielskiej

6 marca 2020 roku o godz. 17.00 w Muzeum Historycznym – Pałac w Dukli odbyła się promocja książki pt. „Dukla historia rozwoju przestrzennego do końca XVI wieku” autorstwa dr inż. arch. Joanny Figurskiej – Dudek. Książka została wydana przez Oficynę Wydawniczą Politechniki Rzeszowskiej na zlecenie Gminy Dukla jako XIII tom Biblioteki Dukielskiej.  Podczas promocji została zaprezentowana zawodowa sylwetka Autorki. Książka podejmuje problematykę dotyczącą rozwoju przestrzennego i architektury miasta Dukla od okresu powstania do końca XVI wieku. Dr Joanna Figurska - Dudek zaprezentowała swoje badania, omówiła lokacje wsi i miasta, historię rozwoju przestrzennego przedlokacyjnej wsi Dukla, a także lokalizację najbardziej znaczących obiektów ówczesnej Dukli tych nieistniejących, jak też tych zachowanych do czasów współczesnych. Autorka powiedziała: Dukla w średniowieczu miała istotne znaczenie jako ośrodek handlowy, co potwierdza istnienie komory celnej oraz nadanie przywileju składu wina mieszczanom dukielskim. Cieszę się bardzo, że władze miasta zadbały o te jedyny obiekt użyteczności publicznej w Polsce - ruiny komory, które zabezpieczyły i przystosowały do  zwiedzania. Po prezentacji Autorki odbył się program artystyczny w wykonaniu Moniki Glazar studentki Akademii  Muzycznej w Krakowie. Artystka zaśpiewała średniowieczne utwory: Bogurodzicę, najstarszą polską pieśń religijną, która powstała na przełomie XIII i XIV wieku, a pierwszy zapis pochodzi z 1407 roku, Gaude Mater Polonia, polski średniowieczny hymn ku czci św. Stanisława ze Szczepanowa i utwór Już zmierzcha z XVI wieku. Po części artystycznej wywiązała się dyskusja, było wiele pytań do Autorki, na które chętnie i szczegółowo odpowiadała. Uczestnicy promocji mogli zakupić książkę, a dr Joanna Figurska – Dudek, dla wszystkich którzy chcieli wpisywała dedykacje. Wystrój sali na której odbywało się wydarzenie dopełniały obrazy Dukla i okolice w rysunku Jadwigi Szmyd-Sikory i Adolfa Jakubowicza.

Książkę można jeszcze zakupić w Informacji Turystycznej w Dukli, ul. Trakt Węgierski 26a, lub w Urzędzie Miejskim w Dukli.

Więcej zdjęć w galerii...

2020-03-10