Dwudziestolecie oczami modernistów DOM: miasto, osiedle, dom

Dwudziestolecie oczami modernistów : DOM : miasto, osiedle, dom

Dwudziestolecie Oczami Modernistów, czyli DOM, jest spojrzeniem na architekturę powiatu krośnieńskiego z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Spojrzeniem w różnej skali – skali kraju, powiatu, miasta, osiedla – ale też w skali ludzkiej: domu, jako odzwierciedlenia osobowego i czasem bardzo osobistego modułu, będącego częścią modernizującego się kraju.

Edukacyjne place budowy

DOM to strefy edukacji historyczno-architektonicznej - "edukacyjne place budowy" - opowiadające o mieście, osiedlu i domu w czasach dwudziestolecia międzywojennego. W czasie weekendu inaugurującego projekt, edukacyjny plac budowy stanie w Dukli - miejscu nieprzypadkowym, mieście ważnym w okresie międzywojennym, do którego odwiedzenia zachęcali w 1936 roku twórcy przewodnika po powiecie krośnieńskim.

Warsztaty DOM będą odbywać się w formie otwartej – na Rynku, dając okazję do poznania nie tylko architektury okresu dwudziestolecia międzywojennego, ale też założeń urbanistycznych Dukli i jej okolic. Zachęcamy do swobodnego odwiedzania i poznawania DOMu, domów i innych dukielskich budynków.

Zapraszamy uczestników w każdym wieku do wspólnego budowania i rozbudowywania wiedzy o dziedzictwie architektonicznym regionu.

• 03.10 – Dukla – Rynek

godz. 10:00 – 15:00 – edukacyjny plac budowy DOM

(w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych: sala widowiskowo-kinowa, ul. Kościuszki 4)

• 04.10 – Frysztak - plac św. Floriana

godz. 11:00 – 16:00 – edukacyjny plac budowy DOM

(w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych: GOK Frysztak, ul. Twierdza 1)

• 11.10 – Iwonicz-Zdrój - plac J. Dietla

godz. 11:00 – 16:00 - edukacyjny plac budowy DOM

(w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych: GOK Iwonicz-Zdrój / Kino „Wczasowicz”, pl. Dietla 2)

godz. 12:00 - spacer architektoniczny „Ku źródłom modernizmu”– start: pl. Dietla

• 17.10 – Korczyna – plac przed Dworem Szeptyckich (GOK Korczyna)

godz. 12:00 – 17:00 - edukacyjny plac budowy DOM

(w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych: GOK Korczyna, ul. Spółdzielcza 20)

• 18.10 – Jedlicze – Rynek

godz. 11:00 – 16:00 - edukacyjny plac budowy DOM

(w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych: Sala sesyjna Urzędu Gminy Jedlicze, Rynek 6)

godz. 12:00 – spacer architektoniczny „Architektura przemysłowa i przemyślana” – start: Rynek 6.

• 25.10 – Krosno - plac przy ul. Portiusa 4 (BWA Krosno)

godz. 11:00 – 16:00 - edukacyjny plac budowy DOM

(w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych: BWA Krosno, ul. Portiusa 4)

godz. 15:00 - spacer architektoniczny „Krosno-miasto-ogród”– start: BWA Krosno

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

DOM jest częścią projektu Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki pt. "Infrastruktura Niepodległości: Architektura polskich powiatowych projektów modernizacyjnych”, poświęconą powiatowi krośnieńskiemu.

Partnerem lokalnym projektu jest Biuro Wystaw Artystycznych w Krośnie.

Projekt zagości w różnych częściach przedwojennego powiatu krośnieńskiego, dzięki: Gminie Dukla, Gminie Frysztak, Gminnemu Ośrodkowi Kultury Frysztak, Gminie Iwonicz-Zdrój, Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Iwoniczu - Zdroju, Gminie Jedlicze, Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Jedliczu, Gminnej Bibliotece Publicznej im. Kaspra Wojnara w Jedliczu, Gminie Korczyna, Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Korczynie.

2020-10-01