Remont zabytkowych nagrobków na cmentarzu komunalnym w Dukli

Remont zabytkowych nagrobków na cmentarzu komunalnym w Dukli.

Na cmentarzu komunalnym w Dukli w obrębie kwatery nr 3 i 4 tj. przy bramie głównej , znajduje się liczna grupa kamiennych nagrobków pochodzących z XIX i przełomu XIX/XX w. Z uwagi na walory historyczne i artystyczne tych nagrobków (pomników) kilkanaście z nich zostało wpisanych do rejestru zabytków i objętych ochroną konserwatorską.

Stare nagrobki są w bardzo złym stanie technicznym: zniszczone cokoły, bloki nagrobków częściowo zapadnięte w ziemię, powierzchnia kamienia mocno zabrudzona, porośnięta mchem, tablice mało czytelne. Z uwagi na walory historyczne, artystyczne i religijne - nagrobki zasługują by ich ratować przed dalszą degradacją, by przywrócić im dawny wygląd. W poprzednich latach zostało wyremontowanych 10 nagrobków, a w roku bieżącym zostały ukończone prace remontowo- renowacyjne 3 zabytkowych nagrobków.

• Nagrobek Nr 4-132 Marii z Mengerów Borowskiej;

• Nagrobek Nr 4-177 Johanny z Malchrów Sirowy;

• Nagrobek 3-213 Zygmunta Stanisława Niedzielskiego.

Wykonane kompleksowe prace konserwatorsko-renowacyjne poprawiły stan techniczny nagrobków oraz przywróciły utracone walory estetyczne.

Ogólny koszt renowacji i konserwacji w roku bieżącym to 34 000,00 zł brutto,z czego 16 000,00 zł z dotacji celowej od Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z Przemyśla, a 18 000,00 z budżetu gminy Dukla.

Wykonawcą prac jest : Pracownia "Konserwacja Dzieł Sztuki" Przemysława Michalskiego z Krosna.

Stanisława Fornal

Remont zabytkowych nagrobków na cmentarzu komunalnym w Dukli.

2016-09-09