Dla mieszkańców Dla biznesu Dla turystów Projekty i inwestycje
 

baner-dustaw

baner-mpolski

Dziękowali za plony, Dożynki Gminne w Tylawie


Dożynki to jedno z najpiękniejszych świąt rolników, będące ukoronowaniem ich całorocznego trudu. Uroczystość jest głęboko zakorzeniona w kulturze polskiej oraz kulturze polskiej wsi. Dziękczynienie za zebrane plony, radość z owoców ciężkiej pracy rolnika, szacunek dla tradycji i chleba, którą w tym dniu dzielimy z dobrą zabawą.

Święto Dziękczynienia za plony rolników gminy Dukla odbyło się w Tylawie 15 sierpnia w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwane także świętem Matki Boskiej Zielnej i rozpoczęło się mszą św. dożynkową o godz. 14.00, którą odprawił proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Tylawie ks. Marek Lewandowski. Po mszy św. korowód złożony z Kapeli-Duklanie, 10 wieńców z delegacjami i uczestnikami mszy św. dziękczynnej przeszedł na plac koło Domu Ludowego w Tylawie. Tu nastąpiło przywitanie delegacji dożynkowych przez burmistrza Dukli Andrzeja Bytnara, a następnie ośpiewanie i  prezentacja poszczególnych wieńców dożynkowych przez jednego członka każdej delegacji wieńcowej. W tym roku wieńce dożynkowe zaprezentowały sołectwa: Barwinek, Zboiska, Łęki Dukielskie, Lipowica, Iwla, Zyndranowa, Tylawa, Wietrzno i Równe. Po prezentacji rozpoczął się festyn, wystąpił zespół obrzędowo-śpiewaczy Szarotka- Duklanie i kapela – Duklanie. Niespodzianką był występ dzieci ze Szkoły Podstawowej w Tylawie przygotowany przez p. Jadach.  Gwiazdą Gminnych Dożynek był Aleksander Martinez z Filipin, finalista I edycji programu „Mam Talent”, o niebywałym talencie wokalnym. Skala głosu umożliwia mu zaśpiewanie praktycznie każdego utworu niezależnie od gatunku muzycznego. W Tylawie śpiewał min. utwory Franca Sinatry, Elvisa Presley i Andrea Bocielli. Dożynki zakończyła zabawa z DJ Błażejem.

Gospodarzem Gminnych Dożynek w Tylawie był Burmistrz Dukli Andrzej Bytnar, a organizatorem Ośrodek Kultury w Dukli. W dożynkach wzięli udział: Sekretarz Gminy Dukla Halina Cycak, Skarbnik Gminy Dukla Jolanta Bik, radca prawny Janusz Kubit, zastępca Przewodniczącego Rady Miejskiej w Dukli Bohdan Gocz, radni Rady Miejskiej w Dukli, radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Dariusz Sobieraj, sołtysi sołectw wchodzących w skład gminy Dukla z sołtysem Tylawy Grzegorzem Jadachem na czele.

Krystyna Boczar-Różewicz

2017-08-22
Krystyna Boczar-Różewicz

 

Gmina Dukla
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
e-mail: gmina@dukla.pl

Urząd Miejski w Dukli
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 432-91-00, fax: 13 433-10-11

Transgraniczna Informacja Turystyczna
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 433-56-16

Biuletyn Informacji Publicznej Urzad Miejsci w Dukli

© 2016 Urząd Miejski w Dukli. Wszystkie prawa zastrzeżone.