Dla mieszkańców Dla biznesu Dla turystów Projekty i inwestycje
 

Z kogutem na pierwszym planie


Mural na Domu Ludowym w Cergowej

4  września br. w Domu Ludowym w Cergowej odbyło się podsumowanie projektu „Pokoloruj mój świat” zrealizowanego przez Stowarzyszenie Miłośników Cergowej, w ramach którego organizowane były m. in. warsztaty plastyczne dla podopiecznych Środowiskowych Domów Samopomocy z Cergowej, Brzozowa i Nowego Żmigrodu. Zamiast gali podsumowującej zwykle realizowane projekty postanowiono wykonać mural z napisami „Cergowa” i „Witamy” w formie witacza. Pomysłodawcą murala, w którym zostaną wykorzystane prace osób niepełnosprawnych, jest Łukasz Kosiba – mieszkaniec Cergowej, wolontariusz stowarzyszenia. Natomiast twórcą murala jest miejscowy artysta Mateusz Ocias, który  zaprojektował dzieło będące wypadkową prac wykonanych przez podopiecznych ŚDS- ów. Uczestników warsztatów prosiliśmy, aby namalowali wszystko, co kojarzy im się z wsią Cegowa, wybrałem elementy dominujące w pracach i tak powstała swoista wycinanka – powiedział na gali twórca murala Mateusz Ocias. Dodał stosowaną przez siebie kolorystykę, liternictwo i skomponował całość. Pracę pomagali mu wykonać również w ramach wolontariatu: ojciec Wojciech, brat Artur, inicjator  Łukasz Kosiba, kolega Marcin.

Powstałe na południowej ścianie Domu Ludowego w Cergowej kolorowe malowidło – mural ma wymiary: 8,40x4,35 m, wykonany farbami silikonowymi, odpornymi na warunki atmosferyczne na suchym tynku. Na pierwszym planie jest kogut jako symbol budzącego się dnia i ludzi wstających do pracy. Znalazły się tam również liście dębu, symbolizujące dąb pomnik przyrody znajdujący się w Cergowej, góra Cergowa z wieżą widokową, a także inne elementy związane z tradycja wsi.

Podczas podsumowania projektu zostały wręczone nagrody dla zwycięzców konkursów: „Pokoloruj mój świat” i „Mam talent”. Prezes Stowarzyszenia Miłośników Cergowej Adam Faustus – prezes Stowarzyszenia powiedział m.in. podczas podsumowania projektu: Bardzo wiele osób zaangażowało się w ten projekt , co bardzo cieszy mnie i wszystkich członków Stowarzyszenia. Powstały mural to forma witacza, przy którym turyści zmierzający na górę Cergową będą mogli robić sobie zdjęcia. W gali wzięli udział: burmistrz Dukli Andrzej Bytnar, zastępca burmistrza Dukli Łukasz Piróg, sekretarz Gminy Dukla Piotr Świder, skarbnik Gminy Dukla Jolanta Bik, przewodniczący Rady Miejskiej w Dukli Mariusz Folcik i dyrektorka Ośrodka Kultury w Dukli Małgorzata Walaszczyk – Faryj. Na zakończenie gali nastąpiło tradycyjne przecięcie wstęgi przez burmistrza Dukli, prezesa Stowarzyszenia Miłośników Cergowej, autora murala Mateusza Ociasa, dyrektorkę ŚDS w Cergowej Bogumiłę Dymek-Urynowicz i kilku podopiecznych Środowiskowych Domów Samopomocy, i wspólne pamiątkowe zdjęcie.

Więcej zdjęć w galerii...

Krystyna Boczar-Różewicz

2019-09-06
1 2 3 4 5 6 7 8 9

 

Gmina Dukla
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
e-mail: gmina@dukla.pl

Urząd Miejski w Dukli
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 432-91-00, fax: 13 433-10-11

Transgraniczna Informacja Turystyczna
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 433-56-16

Biuletyn Informacji Publicznej Urzad Miejsci w Dukli

© 2016 Urząd Miejski w Dukli. Wszystkie prawa zastrzeżone.