Dla mieszkańców Dla biznesu Dla turystów Projekty i inwestycje
 

Pielgrzymowali do Krzyża Wdzięczności


Odsłonięcie tablicy upamiętniającej 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej

Postawienie Krzyża Wdzięczności 11 sierpnia 2007 roku w Iwli (Łazy–Kąt), było wypełnieniem obietnicy danej Panu Bogu przez ocalałych z pożogi wojennej mieszkańców Iwli, którzy w czasie II wojny światowej ukrywali się w okolicznych lasach. Wielu ocalonych odeszło na zawsze, ale ich potomkowie: synowie i wnuki dopełnili danej obietnicy, a stało się to z inicjatywy ks. Ryszarda Szwasta syna jednego z ocalonych, dzisiaj już śp. Stanisława Szwasta.

 Rokrocznie odbywające się pielgrzymki są podziękowaniem za ocalenie życia, są także manifestacją patriotyczną. W tym roku pielgrzymka odbyła się w sobotę 18 maja. Każdego bowiem roku akcentowane jest ważne wydarzenie mające związek z Iwlą i rocznicowymi obchodami. W tym roku odsłonięto tablicę upamiętniającą 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

 Msza św. dziękczynna, koncelebrowana została odprawiona pod przewodnictwem ks. Stanisława Koguta. Kazanie wygłosił  ks. Stanisław nawiązując do  okrągłej rocznicy wybuchu II wojny światowej. Po mszy św. odsłonięta została tablica upamiętniająca 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, umieszczonej na kolejnym obelisku przy Krzyżu Wdzięczności.

W pielgrzymce uczestniczyli: mieszkańcy Iwli, władze gminy: zastępca burmistrza Dukli Łukasz Piróg, sekretarz Gminy Dukla Halina Cycak, parafianie księdza Ryszarda z byłych jego parafii, w których pracował: Trzebosi, Czarnej, Osobnicy i Korczowej, strażacy z OSP Iwla z prezesem Andrzejem Ukleją, strażacy z OSP Dukla z prezesem Wiktorem Madejem, prof. Mieczysław Ryba, dyrektorzy szkół z gminy Dukla, koleżanki i koledzy księdza Ryszarda z liceum, a także przyjaciele z Polski, Francji, górnicy z diecezji bielsko-żywieckiej. W pielgrzymce uczestniczył już po raz czwarty Francuz, ormiańskiego pochodzenia Serge Paloyan. Pielgrzymka zakończyła się spotkaniem na podworcu domu ks. Ryszarda.

Krystyna Boczar-Różewicz

Serdeczne podziękowania dla Rodziny księdza Szwasta, która rokrocznie przygotowuje poczęstunek dla pielgrzymów przy domu księdza w Iwli, a także wszystkim którzy przynoszą różne wiktuały. Szczególne podziękowania należą się Siostrom, które nie tylko przed pielgrzymką, ale również i po pielgrzymce mają ręce pełne roboty.

Więcej zdjęć w galerii...

2019-05-21

 

Gmina Dukla
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
e-mail: gmina@dukla.pl

Urząd Miejski w Dukli
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 432-91-00, fax: 13 433-10-11

Transgraniczna Informacja Turystyczna
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 433-56-16

Biuletyn Informacji Publicznej Urzad Miejsci w Dukli

Deklaracja dostępności

© 2016 Urząd Miejski w Dukli. Wszystkie prawa zastrzeżone.