Dla mieszkańców Dla biznesu Dla turystów Projekty i inwestycje
 

Lasy i parki otwarte od 20 kwietnia


Lasy i parki otwarte od 20 kwietnia

Od 20 kwietnia br. stopniowo będą zdejmowane obostrzenia wprowadzone w związku epidemią; zostaną otwarte lasy i parki, złagodzone będą ograniczenia dot. liczby osób w sklepach o kościołach - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. W kolejnych etapach będą otwierane rzemiosło, handel i usługi - dodał.

Szef rządu podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowski przedstawił pierwszy etap łagodzenia restrykcji wprowadzonych z powodu epidemii koronawirusa. Przedstawił  cztery etapy wychodzenia z obostrzeń bez podania terminów, będzie to bowiem zależało  od stanu epidemii, która w dużej mierze zależeć będzie od dyscypliny społecznej: reagowania na kwarantannę i dystansowania społecznego we właściwy sposób.

"W ramach nowej rzeczywistości gospodarczej chcemy zaproponować pewne nowe reguły" - zapowiedział premier.

"W sposób symboliczny można nazwać tę nową rzeczywistość zasadą trzech +i+: jest to izolacja, identyfikacja i informatyzacja" - oświadczył Morawiecki. Jak dodał, izolacja to zachowanie właściwego dystansu, także przestrzeganie nakazu noszenia maseczek ochronnych, by zmniejszyć prawdopodobieństwo transmisji koronawirusa.

"Identyfikacja - będziemy coraz lepiej starali się opanować sztukę badania, kto z kim miał kontakty" - mówił premier. Jak dodał wdrażana jest aplikacja dla osób przebywających w kwarantannach. "Dzięki temu będziemy mogli coraz więcej wiedzieć, kto mógł potencjalnie być zakażony, plus kilka dodatkowych kwestii" - powiedział.

"Informatyzacja - to jak najwięcej pracy zdalnie, tam gdzie można ją wykonywać; jak najwięcej cyfrowych procesów po to, żeby nie musieć wchodzić w bezpośredni kontakt pomiędzy poszczególnymi osobami" - powiedział Morawiecki.

Od 20 kwietnia następuje zdejmowania obostrzeń:

- otwarcie lasów i parków, które ma służyć zwiększeniu komfortu zdrowia psychicznego dla ludzi,

- liberalizacja zasad dotyczących handlu, w ten sposób że w sklepach do 100 m2 będzie możliwość obsługi czterech klientów na 1 kasę, a w sklepach powyżej  100 m2 – 1 osoba na
15 m2
,

- zasada 1 osoba na 15 m2  będzie obowiązywała również w kościołach (dla bezpieczeństwa pracownicy sklepów będą poddawani kontroli zdrowia, w szczególności będą mieli mierzona temperaturę, utrzymane zostaną również obostrzenia dotyczące stosowania środków dezynfekujących),

- od 16 kwietnia obowiązuje noszenie maseczek ochronnych lub innego zabezpieczanie ust i nosa z wyjątkiem rolników wykonujących prace polowe.

- ograniczenie przemieszczania się bez dorosłego dla osób powyżej 13 roku życia.

Zapowiedział, że łagodzenie obostrzeń będzie wprowadzane tylko w dziedzinach, w których nie występuje prawdopodobieństwo gwałtownego przyrostu zakażonych koronawirusem.

kbr

2020-04-17
kbr

 

Gmina Dukla
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
e-mail: gmina@dukla.pl

Urząd Miejski w Dukli
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 432-91-00, fax: 13 433-10-11

Transgraniczna Informacja Turystyczna
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 433-56-16

Biuletyn Informacji Publicznej Urzad Miejsci w Dukli

Deklaracja dostępności

© 2016 Urząd Miejski w Dukli. Wszystkie prawa zastrzeżone.