VI Powiatowy Przegląd Kolęd i Pastorałek zespołów ludowych w Łękach Dukielskich

Po raz VI do świątyni parafialnej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Łękach Dukielskich zjechały zespoły folklorystyczne z powiatu krośnieńskiego, kapłani, goście, władze powiatu i gminy dukielskiej, dyrektorzy Ośrodków Kultury. Cel - jak co roku - ten sam: ubogacenie niezwykłego czasu Bożego Narodzenia pięknem śpiewanych kolęd i pastorałek.

Rozpoczęliśmy mszą św. koncelebrowaną pod przewodnictwem ks. Wojciecha Kisiela, proboszcza parafii Równe. W koncelebrze uczestniczyli: ks. Ireneusz Wójcik, proboszcz parafii Wietrzno oraz ks. Zdzisław Babiarz, gospodarz, proboszcz naszej łęckiej parafii, który na wstępie wyraził radość z goszczenia po raz kolejny tylu zespołów oraz powitał zespoły, gości oraz parafian.

Na zakończenie mszy św. miał miejsce obrzęd poświęcenia kredy i kadzidła.

Kolędowanie rozpoczęli gospodarze, "Łęczanie" z Łęk Dukielskich, a następnie wystąpiło jeszcze 20 zespołów: "Mali Łęczanie" z Łęk Dukielskich, "Jarzębina" z Piotrówki, "Seniorzy" ze Świerzowej, "Wietrznianki", "Przybowianki" z Przybówki, "Odrzykonianki" z Odrzykonia, "Ustrobianki" z Ustrobnej, "Nadzieja" ze Zręcina, "Chorkowianie" z Chorkówki, "Jutrzenka" z Kopytowej, "Bobrzanie" z Bóbrki, "Głojszczanie" z Głojsc, "Równianie" z Równego, "Zalaski" z Zalesia, "Wrocanianki" z Wrocanki, "Magnolia" z Podniebyla, "Mali Rogowice", "Tołhaje Łęckie" z Łęk Dukielskich, "Szarotka-Duklanie" z Dukli oraz "Rogowice" z Rogów.

Kolędowy festiwal trwał do godz. 18.30. Zespoły włożyły wiele trudu i wysiłku w przygotowanie kolęd i pastorałek, a także dość emocjonalnie podchodziły do swoich prezentacji. Z każdym rokiem poziom zespołów się podnosi. Utwierdza to organizatorów w przekonaniu, że warto było podjąć tę piękną inicjatywę. Mówił o tym starosta krośnieński p. Jan Juszczak po wręczeniu zespołom pamiątkowych dyplomów, kalendarzy oraz II tomu Kolęd Podkarpacia: "Nie ma dzisiaj miejsca w powiecie, a nawet w województwie, gdzie tyle piękna i dobra może realizować się poprzez śpiew najpiękniejszych pieśni, jakimi są polskie kolędy - jak w Łękach Dukielskich". Wyrażał swoje wielkie uznanie dla zespołów za obecność i poziom wykonania kolęd, a księdzu proboszczowi Zdzisławowi złożył serdeczne podziękowanie za gościnność, otwartość i udostępnienie świątyni dla tylu śpiewaków. Wręczył mu także upominki, które otrzymały zespoły. Zespoły nagradzali - oprócz p. starosty, p. Andrzej Bytnar - burmistrz Dukli oraz p. Andrzej Krężałek - radny powiatu krośnieńskiego.

Na zakończenie raz jeszcze zabrał głos ks. Zdzisław dziękując za piękne słowa p. starosty. Zapraszał na kolejne Przeglądy Kolęd i zapewniał, że świątynia nasza jest zawsze otwarta i z radością powita wszystkich również w innych dniach roku.

Po wspólnym odśpiewaniu "Wśród nocnej ciszy" udaliśmy się do sali widowiskowej, gdzie w pięknej scenerii odbyło się dalsze kolędowanie, a zespoły i goście zostali ugoszczeni za swój trud i poświęcenie. Bo z Łęk Dukielskich nikt głodny w tym dniu nie mógł odjechać. A obsługę ponad 300 gości zawdzięczamy rodzicom "Małych Łęczan", którym organizatorzy serdecznie dziękują.

Organizatorami Przeglądu byli: Starostwo Powiatowe w Krośnie, Stowarzyszenie Kulturalno-Rekreacyjne "Jedność" z Łęk Dukielskich, Ośrodek Kultury w Dukli oraz parafia pw. NSPJ w Łękach Dukielskich.

Przegląd prowadziła sprawnie p. Grażyna Ostrowska ze Starostwa Powiatowego.

Łęckie kolędowanie zarejestrowało diecezjalne radio FARA, z którego zostanie przygotowana i wyemitowana audycja. Obecny był także wśród nas ks. Andrzej Bienia z rozgłośni krośnieńskiej.

Zapewne spotkamy się w roku przyszłym, więc nie żegnamy się, lecz mówimy tylko - jak zwykle - do zobaczenia!

Henryk Kyc

2015-01-12