Dzień Pamięci o ofiarach Holocaustu

XII Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu

27 stycznia jest Międzynarodowym Dniem Pamięci Ofiar Holokaustu. Został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2005 r. dla uczczenia pamięci pomordowanych w czasie II wojny światowej. To również 76 rocznica wyzwolenia niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Dziś dla świata Auschwitz jest symbolem zagłady i okrucieństw II wojny światowej. W związku z pandemią koronawirusa Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu nie odbyły się w tym roku na terenie Miejsca Pamięci, a  zostały przeniesione do przestrzeni internetowej. W gminie Dukla obchody Dnia Pamięci o ofiarach Holocaustu zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Sztetl Dukla przy udziale Gminy Dukla.

Ze względu na stan pandemii i obostrzenia epidemiczne obchody miały wymiar symboliczny. Wzięli w nim udział: proboszcz Parafii Polskokatolickiej w Łękach Dukielskich ks. Roman Jagiełło,  burmistrz Dukli Andrzej Bytnar, prezes Stowarzyszenia Sztetl Dukla Jacek Koszczan, mjr Marek Jakubus st. wychowawca z Zakładu karnego w Łupkowie i sekretarz Stowarzyszenia Sztetl Dukla Joanna Sarnecka. Uroczystość rozpoczął  i przywitał przybyłych gości Jacek Koszczan prezes Stowarzyszenia Sztetl Dukla, który powiedział cytując Mariana Turskiego, więźnia Auschwitz: Auschwitz nie spadło nam z nieba….Następnie zostały odmówione modlitwy za pomordowanych. W języku hebrajskim zdalnie modlił się Piotr Prokopowicz, a w języku polskim ks. Roman Jagiełło. Zgromadzeni na uroczystości złożyli wieńce, zapalili znicze i położyli kamyczek pamięci na pomniku.

Więcej zdjęć w galerii...

2021-01-27