Kamienica przy ul. 3 Maja 1

zakończenie prac remontowo-konserwatorskich

Zakończyły się prace remontowo-konserwatorskie kamienicy Springera, zwanej również Nową Apteką, położonej przy ul. 3 Maja 1. Dzisiaj, 29 października odbył się końcowy odbiór  budowlano-konserwatorski. W odbiorze uczestniczyli: przedstawiciel Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu Delegatura Krosno mgr inż. arch. Krzysztof Habrat, mgr inż. Andrzej Węgrzynowicz – inspektor nadzoru, mgr inż. Janusz Leń – kierownik budowy, przedstawiciel wykonawcy prac Roboty Wysokościowe K2 Dawid Musiał, przedstawiciele inwestora: burmistrz Dukli Andrzej Bytnar, zastępca burmistrza Dukli Łukasz Piróg, inspektor UM w Dukli ds. inwestycji Ryszard Głód, a także przedstawiciele zarządcy obiektu GKiM w Dukli. W ramach prac zostało wykonane pokrycie dachowe, elewacja południowa, frontowa z balkonem z kutą balustradą zwieńczoną tympanonem z kartuszem flankowanym motywem roślinno--wolutowym i północna. Przy oknach na elewacjach odrestaurowane zostały okna w profilowanych opaskach, nad którymi umieszczony jest fryz dekorowany rozetami oraz przerywane gzymsy nad nim, łączone niewielkimi nadwieszonymi łukami obramującymi antaby. Odrestaurowane zostały również drzwi frontowe, dwuskrzydłowe, bogato zdobione z naświetlem utrzymane w stylistyce manierystycznej, o zdobionych aediculami skrzydłach oraz bogato zdobionych słupkach futryny.

Kamienica przy ul. 3 Maja 1 to jeden z najcenniejszych zabytków w Dukli, elewacje są zabytkiem o dużej wartości historycznej i artystycznej, reprezentującej formę eklektyczną bliską neorenesansowi. Teraz dokładnie widać jak piękny to budynek. Koszt wykonanych prac wyniósł 429 979,94 zł.

2020-10-29