„Bezpiecznie nad wodą”
„Bezpiecznie nad wodą”
Sezon wakacyjny rozpoczął się na dobre. Dzieci i młodzież opuściły już szkolne ławki, a rodzice i pozostali planują urlopy. W wakacje wyruszamy nad rzeki, jeziora i morza, a tam czekają nas dobra zabawa i relaks, ale także niebezpieczeństwa. To czas, kiedy dochodzi do większej liczy utonięć. Należy pamiętać, że woda, nawet ta z pozoru spokojna, jest groźnym żywiołem.
Na terenie Gminy Dukla nie ma kąpielisk, które formalnie są dopuszczone do użytku. Istnieje wiele miejsc wzdłuż rzeki Jasiołki, gdzie woda jest głębsza, tzw. „dołki” i to właśnie tam można spotkać wiele osób, które chcą wypocząć i ochłodzić się w upalne dni. Jednak są to miejsca, które nie są legalnie dopuszczone do kąpieli dlatego jeżeli już wchodzimy do wody to na własna odpowiedzialność. Kąpielisko, o którym mowa w art. 16 pkt 22 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne wg definicji to wyznaczony przez radę gminy wydzielony i oznakowany fragment wód powierzchniowych, wykorzystywany przez dużą liczbę osób kąpiących się, pod warunkiem że w stosunku do tego kąpieliska nie wydano stałego zakazu kąpieli; kąpieliskiem nie jest: pływalnia, basen pływacki lub uzdrowiskowy, zamknięty zbiornik wodny podlegający oczyszczaniu lub wykorzystaniu w celach terapeutycznych, sztuczny, zamknięty zbiornik wodny, oddzielony od wód powierzchniowych i wód podziemnych.
Definicja kąpieliska, to jedno, bo wszystko zależy od Nas samych. Osoby przebywające na obszarach wodnych wg ustawy z dnia 18 sierpnia 2018 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych – Dz. U. 2011 nr 208 poz. 1240 zobowiązane są do zachowania należytej staranności w celu ochrony życia i zdrowia własnego oraz innych osób. Dlatego planując wypoczynek nad wodą, pamiętajmy o poniższych wskazówkach, które pozwolą uniknąć niepotrzebnej tragedii oraz spędzić bezpiecznie wakacje i czas wolny:
- Pływaj w miejscach strzeżonych – najlepiej tam, gdzie jest ratownik WOPR.
Przestrzegaj zasad regulaminu kąpieliska. Stosuj się do znaków i tablic.
- Zachowaj trzeźwość.
Nie pływaj pod wpływem alkoholu lub narkotyków.
- Dostosuj się do warunków atmosferycznych.
Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14°C. Nie pływaj w czasie burzy, mgły i gdy wieje porywisty wiatr.
- Nie skacz do wody w miejscach nieznanych.
Absolutnie nie skacz „na główkę” – może to skończyć się kalectwem, a nawet śmiercią.
- Pływaj w towarzystwie.
Samotne pływackie wyprawy mogą mieć tragiczny finał.
- Unikaj wstrząsu termicznego.
Nie zanurzaj się zbyt gwałtownie. Organizm jest narażony wtedy na wstrząs termiczny. Przed wejściem do wody ‘ochlap’ klatkę piersiową, szyje i nogi.
- Pilnuj dzieci.
Nawet kilkanaście sekund nieuwagi może skończyć się tragicznie. Nigdy nie spuszczaj ich z oczu.
- Mierz siły na zamiary.
Nie wypływaj za daleko od brzegu, zwłaszcza po zapadnięciu zmroku.
- Nie przesadzaj.
Nie przebywaj w wodzie zbyt długo. Zbyt długie kąpiele mogą doprowadzić do wychłodzenia organizmu.
- Ostrożnie z opalaniem.
Nawet jeśli uwielbiasz słońce i opaleniznę, przebywając na plaży smaruj skórę kremami z dużym filtrem przeciwsłonecznym. Chroń głowę!
- Zabawa ma granice.
Nie baw się w „przytapianie” innych osób czy spychanie ich do wody z pomostów, wysokich brzegów czy materacy.
- Pomagaj innym.
Zwracaj uwagę na osoby obok nas. Ktoś może potrzebować Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc, zrób to, ale w granicach swoich możliwości.