Uwaga na wilki
Z uwagi na kolejne pojawienie się wilków w obszarach zabudowanych zagryzienie psa w Iwli przypomina się mieszkańcom o zachowaniu ostrożności.
Wilki w Polsce – coraz bliżej człowieka
Wilki, które od lat znajdują się pod ścisłą ochroną, powoli wracają do miejsc, w których były kiedyś obecne. Choć ich populacja rośnie, wilki coraz częściej pojawiają się w pobliżu osiedli ludzkich, a nawet na terenach zabudowanych. W szczególności w regionach górskich, pojawiają się coraz częściej, co wiąże się z ich naturalnym rozszerzaniem zasięgu. Niestety, wilki mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla dzikich zwierząt, ale również dla zwierząt domowych, zwłaszcza psów.
Jak zachować się przy spotkaniu z wilkami?
Choć wilki rzadko atakują ludzi, spotkanie z nimi może być bardzo niebezpieczne, zwłaszcza w sytuacjach, gdy czują się zagrożone lub bronią swojego terytorium. W przypadku spotkania z wilkami w lesie lub w pobliżu zabudowań, należy zachować ostrożność i przestrzegać kilku zasad:
- Zachowaj spokój – Panika może tylko pogorszyć sytuację. Wilki są zwierzętami ostrożnymi i raczej unikają konfrontacji z człowiekiem.
- Nie biegnij – Bieganie może wywołać instynkt łowiecki wilków. Zamiast tego powoli oddalaj się w kierunku bezpiecznym, zachowując stały kontakt wzrokowy.
- Nie zbliżaj się do wilków – Jeśli wilk jest blisko, nie próbuj go dotknąć ani zbliżać się do niego. Staraj się znaleźć drogę ucieczki do zamkniętego pomieszczenia lub pojazdu.
- Nie karm wilków – Karmienie dzikich zwierząt może prowadzić do ich uzależnienia od ludzi i zwiększać ryzyko niebezpiecznych spotkań.
Lena Leńczyk pierwszym dzieckiem w gminie Dukla urodzonym w 2025 roku
Lena Leńczyk to pierwsze dziecko urodzone w 2025 roku na terenie gminy Dukla. Lenka przyszła na świat 7 stycznia 2025 roku w szpitalu w Krośnie.
Z tej okazji nowo narodzoną mieszkankę 14 lutego br. odwiedziła burmistrz Dukli Krystyna Andruch. Podczas wizyty złożyła gratulacje i najlepsze życzenia dla rodziców dziecka Renaty Tomasza, przekazała im list gratulacyjny, kwiaty dla mamy i prezent w formie karty podarunkowej dla Lenki.
Magdalena Jurczyk w gronie najlepszych sportowców powiatu krośnieńskiego
Podczas tegorocznej Gali Sportu Powiatu Krośnieńskiego na najlepszego sportowca, działacza, trenera powiatu krośnieńskiego 2024 roku tytuł najlepszego sportowca na arenie międzynarodowej przypadł Magdalenie Jurczyk siatkarce pochodzącej z Cergowej, której sukcesy osiągnięte w ubiegłym roku tj. udział w Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu oraz brązowy medal szóstej edycji prestiżowych rozgrywek Siatkarskich Ligii Narodów zdecydowały o zdobyciu podium najlepszego sportowca powiatu krośnieńskiego.
Wystawa prac dukielskich twórców
7 lutego br. w galerii wystaw czasowych Etnocemtrum Ziemi Krośnieńskiej zagościła natura. Wystawa "Istota Materii – Drewno, Słoma, Obraz" zaprezentowała twórczość trzech artystów: Feliksa Hrehorowicza, Staniosława Kolbucha oraz Szymona Muszańskiego.
Demografia Gminy Dukla
Na koniec 2024 roku gmina Dukla liczyła 13 938 mieszkańców, w tym kobiet 7 080 oraz 6 858 mężczyzn, tj. o 122 osoby mniej aniżeli w 2023 roku ( 14 060). Zanotowano 91 urodzeń tj. o 12 więcej aniżeli w roku 2023. Zgonów było 161, o 3 mniej aniżeli w roku 2023. Przyrost naturalny jest ujemny i wynosi – 5,02‰ (w roku 2023 był również ujemny i wyniósł –5,97‰). Największa liczbę urodzin zanotowano w miejscowościach: Teodorówka – 12 dzieci, Łęki Dukielskie -11 dzieci, Równe – 10 dzieci. Najwięcej zgonów zanotowano natomiast w miejscowościach: Dukla – 25 osób, Równe – 19 osób, Łęki Dukielskie - 16 osób, Cergowa i Jasionka – po 15 osób. Mieszkańców w wieku +60 mieliśmy 3535 tj. 25,36%, w tym 1988 kobiet i 1547 mężczyzn. Zatem co czwarty mieszkaniec gminy Dukla skończył 60 lat.
Liczbę mieszkańców, ilość urodzeń i zgonów w poszczególnych miejscowościach gminy Dukla podaje tabela.
Ogłoszenie
Pieniądze dla organizacji pozarządowych z terenu gminy Dukla
Spółka Inwestycje Wiatr-Projekt, właściciel lokalnej farmy wiatrowej Łęki Dukielskie, ogłasza nabór wniosków do programu wsparcia lokalnych społeczności.
Nadsyłane projekty powinny dotyczyć lokalnych zadań z zakresu ekologii, problemów dzieci i młodzieży. Wspierane projekty powinny charakteryzować się prostotą i swoim zasięgiem obejmować jak największą społeczność.
Zarząd spółki Inwestycje Wiatr-Projekt, zadecyduje które projekty będą zaakceptowane. Wnioski powinny zawierać pełną nazwę podmiotu wnioskującego, osobę kontaktową, adres pocztowy, adres emailowy, numer telefonu, a także opisy planowanego / realizowanego przedsięwzięcia i sposobu w jaki dotacje zostaną użyte.
W celu uzyskania formularza wniosku lub przesłania wypełnionej aplikacji należy skontaktować się z projekty@martifer.com. Wnioski proszę przesyłać do 30 kwietnia 2025r.
INFORMACJA
Uprzejmie informujemy, że z powodu dużego zainteresowania programem „Plan strategiczny dla wspólnej polityki rolnej 2023-2027- I.10.10.1 Inwestycje w zakresie systemów ind. oczyszczania ścieków”, dotyczącym możliwości pozyskiwania środków na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków, lista osób chętnych zostaje zamknięta w dniu 03.02.2025 r.
Zdrowo - cyfrowo w przedszkolu
W dniu 28 stycznia 2025 roku podpisano umowę o powierzenie grantu nr 57/PZPW/KPO/2025 pomiędzy Województwem Podkarpackim/Podkarpackim Zespołem Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie, reprezentowanym przez panią Krystynę Wróblewską – Dyrektora Podkarpackiego Zespołu Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie, a Gminą Dukla, reprezentowaną przez panią Krystynę Andruch – Burmistrza Dukli, przy kontrasygnacie pani Agnieszki Jastrząb – Skarbnika Gminy.
Umowa dotyczy realizacji grantu „Zdrowo - cyfrowo w przedszkolu”, finansowanego w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Wzmacniania Odporności. Komponent C: Transformacja cyfrowa. Reforma: C2.1: Zwiększenie skali zastosowań rozwiązań cyfrowych w sferze publicznej, gospodarce i społeczeństwie. Inwestycja C2.1.3: E-kompetencje