Wietrzno „Najlepsza szkoła pod słońcem”
Konkurs „Najlepsza szkoła pod słońcem” był skierowany do szkół z gmin, na terenach których IKEA posiada swoje farmy wiatrowe. Konkurs został ogłoszony w listopadzie 2017 roku i miał na celu propagowanie wiedzy na temat zrównoważonego rozwoju. Szkoła Podstawowa w Wietrznie zajęła w konkursie 1. miejsce wraz z Zespołem Szkół w Bukowsku i Zespołem Szkół Publicznych w Rymanowie.
Zaproszone do udziału szkoły miały przygotować program edukacji ekologicznej oraz zrealizować go w semestrze wiosennym 2018 roku. Program miał uwzględniać elementy zrównoważonego życia w domu, wykorzystania energii odnawialnej, zagospodarowania odpadów, troski o środowisko oraz zaangażowanie społeczności lokalnej. Nagrodą za zajęcie 1. miejsca była instalacja fotowoltaiczna od IKEA wraz z montażem na dachu szkoły, przygotowaniem do podpięcia do sieci i długoletnią gwarancją – wartość nagrody to ponad 40 tys. złotych. Prace instalacyjne trwały w okresie wakacyjnym, aby nie utrudniać szkole działalności. Dzięki temu szkoła w Wietrznie będzie produkować czystą zieloną energię na własne potrzeby jednocześnie oszczędzając na rachunkach za prąd. Jest to także pierwszy budynek użyteczności publicznej w gminie Dukla z instalacją fotowoltaiczną.
21 września br. odbyło się uroczyste otwarcie instalacji w Szkole Podstawowej w Wietrznie i podsumowanie projektu „Najlepsza szkoła pod słońcem”. Na podsumowanie uczniowie szkoły zaprezentowali przygotowany program edukacji ekologicznej. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele IKEI, burmistrz Dukli Andrzej Bytnar, wiceburmistrz Dukli Elżbieta Wróbel, dyrektorzy szkół w gminie Dukla, rodzice dzieci uczących się w szkole w Wietrznie. Uroczystość otworzyła pani dyrektor szkoły w Wietrznie Bożena Mastej
Instalacje fotowoltaiczne na dachu szkoły w Wietrznie, posiadają moc 6,44kWp typu sieciowego. Oparte są o moduły monokrystaliczne oraz falownik trójfazowy. W zestaw jest włączony także miernik zużycia oraz produkcji energii elektrycznej.
- Cieszymy się, że szkoła okazały tak duże zainteresowanie tematami ekologicznymi. W IKEA chcemy wywierać pozytywny wpływ na społeczności i środowisko, w otoczeniu których bezpośrednio działamy. Chcemy pokazać, że odnawialne źródła energii są w zasięgu ręki i dostępne dla wielu. Fotowoltaika w szkołach pomoże nie tylko zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za prąd, ale także ma znaczenie edukacyjne dla dzieci, demonstrując jak produkować energię i przy tym nie szkodzić planecie – powiedział Mariusz Podgórski, Kierownik ds. Energii i Klimatu IKEA Retail w Polsce.
kbr