Narodowe Czytanie 2019
Szkoła Podstawowa w Dukli wzięła udział w ósmym Narodowym Czytaniu pod patronatem Pary Prezydenckiej Rzeczypospolitej Polskiej. Czytanie rozpoczęło się w Dukli
o godz. 9.00 w bibliotece szkolnej. Wzięli w niej udział: zastępca burmistrza Dukli Łukasz Piróg, przewodniczący Rady Powiatu Krośnieńskiego Andrzej Krężałek, zastępca dyrektora SP w Dukli Stanisław Fornal, Barbara Pudło – pracownik Urzędu Miejskiego w Dukli, pwd. Justyna Zimny-Frużyńska z przedstawicielami 6 DH „Iskra” w Dukli, Monika Gondek-Jankowicz z Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie z siedzibą w Dukli, a przede wszystkim uczniowie szkoły i rodzice. Czytano w Dukli: „Dobrą Panią” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Henryka Sienkiewicza i „Katarynkę” Bolesława Prusa i „Sachem” Henryka Sienkiewicza. Sprawczyniami całego zajścia były nauczycielki SP w Dukli Józefa Winnicka -Sawczuk i Kamila Paszek-Czupińska. Panie przygotowały specjalną pamiątkową pieczątkę, którą uczestnicy Narodowego Czytania przybijali na pocztówki.
W tym roku na Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru ośmiu z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.
Wybrane nowele to:
- Dobra pani – Elizy Orzeszkowej
- Dym – Marii Konopnickiej
- Katarynka – Bolesława Prusa
- Mój ojciec wstępuje do strażaków(ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulza
- Orka– Władysława Stanisława Reymonta
- Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefana Żeromskiego
- Sachem– Henryka Sienkiewicza
- Sawa(z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryka Rzewuskiego
Wspólnym mianownikiem wybranych tekstów jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.
Krystyna Boczar-Różewicz