13 grudnia - zapal Światło Wolności
Ofiarom stanu wojennego
W stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku rzesze mieszkańców wolnego świata wykonała gest wspierający Polaków – postawili w oknach symboliczne światło, tzw. Światło Wolności. Prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Regan w bożonarodzeniowym orędziu wspomniał o Polakach cierpiących z powodu reżimu komunistycznego i zwrócił się do rodaków mówiąc: Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie da się zgasić.
W zimę 1981 roku świece zapłonęły w oknach Białego Domu, i w Pałacu Apostolskim w Watykanie. Polacy w kraju w podobny sposób wyrażali swój sprzeciw wobec brutalnej polityki władz komunistycznych. Zachęcamy do uczczenia pamięci ofiar stanu wojennego tym samym gestem, w dniu 13 grudnia.
Stan wojenny w Polsce w latach 1981–1983 – stan nadzwyczajny wprowadzony został 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, niezgodnie z Konstytucją PRL. Został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku. W trakcie jego trwania internowano łącznie 10 131 działaczy związanych z „Solidarnością”, a życie straciło około 40 osób, w tym 9 górników z kopalni „Wujek” podczas pacyfikacji strajku.