Dla mieszkańców Dla biznesu Dla turystów Projekty i inwestycje
 

Wyroby ekologiczne z Dukli promowane w Chinach



Pod koniec kwietnia dwudziestopięcioosobowa delegacja władz Podkarpacia, miasta Rzeszowa, przedsiębiorców oraz przedstawicieli nauki przebywała w chińskim Regionie Autonomicznym Kuangsi-Czuang. W trakcie wizyty podpisano dwa porozumienia: list intencyjny pomiędzy regionami oraz umowę o współpracy Rzeszowa i portowego miasta Fangchenggang.

Po niemal dobie podróży samolotami, podkarpacka delegacja dotarła na lotnisko w stolicy prowincji Nanning. Prowincję Kuangsi zamieszkuje ponad 50 milionów mieszkańców a stołeczne miasto Nanning to 3,5 milionowa metropolia. Wszędzie widać budowlany rozmach i rozpoczęte inwestycje. Autostrada prowadząca z lotniska do centrum stolicy tonie w bujnej zieleni i kwiatach.

Już pierwszego dnia czekało gości z Podkarpacia kilka interesujących spotkań w Parku Naukowo-Technologicznym w Nanning, który zajmuje obszar 40 km kwadratowych i stanowi właściwie całą dzielnicę Nanning. W siedzibie firmy Huwei zainteresowanie wzbudziły miniaturowe, bezprzewodowe rzutniki multimedialne i urządzenia telekomunikacyjne. Wizyta w hucie aluminium posłużyła do nawiązania kontaktów między WSK Rzeszów, które wykorzystuje w swej produkcji wyroby aluminiowe i jest zainteresowane pozyskaniem nowych dostawców.

Następnego dnia delegacja odwiedziła wydział rolnictwa i ochrony roślin Uniwersytetu Kuangsi, stację doświadczalną uprawy roślin i spotkała się z władzami uczelni. Doświadczenia uniwersytetu w Nanning w zakresie budowy urządzeń wodnych oraz ochrony przeciwpowodziowej mogą okazać się interesujące dla Podkarpacia, które często zmagać się musi z powodziami. Marszałek Karapyta zaproponował rozszerzenie obszarów przyszłej współpracy regionów o wymianę naukową pomiędzy Uniwersytetem Kiangsi a Politechniką Rzeszowską i Uniwersytetem Rzeszowskim.

Najważniejszym wydarzeniem drugiego dnia pobytu w Nanning było spotkanie z władzami regionu i przedsiębiorcami poświęcone prezentacji oferty inwestycyjnej Podkarpacia. W monumentalnej scenerii wielkiego Międzynarodowego Centrum Kongresowego przybyło kilkudziesięciu przedstawicieli regionalnej administracji, instytucji gospodarczej i przedsiębiorstw. Prezentacji regionu przygotowanej przez urząd marszałkowski towarzyszyły wystąpienia przedstawicieli miasta Rzeszowa, Politechniki Rzeszowskiej, Agencji Rozwoju Regionalnego z Rzeszowa i Mielca, klastrów: Dolina Lotnicza, Poligen, Żywności Ekologicznej, Energii Odnawialnej, Klastal i Life Quality. Największe jednak wrażenie na zebranych zrobiła prezentacja Hou Yubo, wiceprezes stalowowolskiej filii LiuGong.

Dukielskiemu przedsiębiorcy Pawłowi Krajmasowi przyszło reprezentować podkarpackich i lubelskich producentów żywności ekologicznej zrzeszonych w Klastrze Dolina Ekologicznej Żywności. Duże zainteresowanie wśród grupy potencjalnych kontrahentów wzbudziły innowacyjne, ekologiczne wędliny surowo dojrzewające, produkowane przez Zakład Mięsny Jasionka przy współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie.

Prezentacja Podkarpacia pokazywała realne i spełnione możliwości współpracy pomiędzy Kuangsi i naszym regionem. W trakcie dyskusji, jaka nawiązała się po wystąpieniach polskich gości pytano o możliwości współpracy w zakresie uruchomienia w Chinach produkcji małych samolotów, które powstają już na Podkarpaciu.

Po spotkaniu oficjalnym nastąpiło podpisanie listu intencyjnego pomiędzy Województwem Podkarpackim i Regionem Autonomicznym Kuangsi-Czuang. Podpisy pod dokumentem złożyli marszałek Mirosław Karapyta i gubernator Ma Biao.

W środę polska delegacja udała się do portowego miasta Fangchenggang, gdzie prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc podpisał w imieniu władz miasta umowę partnerską z władzami Fangchenggang. To miasto w ciągu 18 lat przekształciło się z 60-tysięcznego prowincjonalnego portu w prawie milionową, tętniącą życiem metropolię, gdzie widać na każdym kroku budowlany rozmach. Goście z Podkarpacia zwiedzili też fabrykę Kerry Oils & Grains Ltd oraz port.Następnym miejscem pobytu polskiej delegacji było przemysłowe miasto Liuzhou, które jest siedzibą firmy LiuGong obecnej już na Podkarpaciu jako właściciel cywilnej części Huty Stalowa Wola. W tym mieście polscy goście zwiedzili fabrykę samochodów General Motors China.

Marszałek Karapyta otrzymał oficjalne zaproszenie do złożenia kolejnej wizyty w lipcu, kiedy w Nanning odbywa się międzynarodowa konferencja miast i regionów partnerskich tej chińskiej prowincji. Nanning współpracuje z 66 regionami i miastami z 28 krajów. Obecny podczas wszystkich spotkań delegacji z Podkarpacia konsul generalny RP w Kantonie Krzysztof Ciebień podkreślał na zakończenie wizyty z satysfakcją, że po raz pierwszy był świadkiem przyjazdu tak reprezentatywnej dla regionu delegacji z udziałem władz województwa, stołecznego miasta regionu oraz licznej grupy przedsiębiorców różnych branż znaczących dla województwa. Prezentacje pokazujące potencjał regionu i możliwe obszary współpracy były dobrą promocją Podkarpacia w Kuangsi. Podczas spotkań bilateralnych w różnych ważnych gospodarczo miejscach - nawiązano szereg kontaktów, które już wkrótce mogą zaowocować konkretnymi przedsięwzięciami gospodarczymi.

Wizyta z oficjalną delegacją woj. podkarpackiego zaowocowała dla Zakładu Mięsnego Jasiołka między innymi dwoma kolejnymi zaproszeniami do Chin i Korei, które są właśnie finalizowane.

Ĺšródło: Internet
Opracował: Kamil Krowicki

2012-05-16

 

Gmina Dukla
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
e-mail: gmina@dukla.pl

Urząd Miejski w Dukli
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 432-91-00, fax: 13 433-10-11

Transgraniczna Informacja Turystyczna
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 433-56-16

Biuletyn Informacji Publicznej Urzad Miejsci w Dukli

Deklaracja dostępności

© 2016 Urząd Miejski w Dukli. Wszystkie prawa zastrzeżone.