Dla mieszkańców Dla biznesu Dla turystów Projekty i inwestycje
 

baner-dustaw

baner-mpolski

Jubileusz 15-leciaW niedzielę, 10 czerwca 2012 roku w sanktuarium św. Jana z Dukli w Dukli przeżywaliśmy Jubileusz 15-lecia kanonizacji naszego Patrona i pobytu Jana Pawła II w naszym mieście i klasztorze.

Wspólne dziękczynienie rozpoczęło się na placu przed kościołem o godz. 10.00, a następnie o godz. 10.30 - uroczysta Eucharystia, której przewodniczył ks. biskup Marian Rojek. W koncelebrze uczestniczyło wielu księży diecezjalnych (archidiecezja przemyska i diecezja rzeszowska) oraz zakonnych, przybyli także gwardiani, którzy w latach poprzednich byli kustoszami relikwii św. Jana z Dukli, a także klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Kalwarii Zebrzydowskiej i Nowicjusze z Leżajska. We mszy świętej wzięła udział liczna grupa mieszkańców Dukli, okolicznych miejscowości oraz pielgrzymów z różnych stron Polski; Lublina (COZL im. św. Jana z Dukli), Zakopanego, Radomia, Piotrkowa Trybunalskiego, Opatowa, Aleksandrowa Łódzkiego, Krakowa, Kalwarii Zebrzydowskiej, Tarnowa, Jarosławia, Leżajska, Sanoka, Sokołowa. Nie zabrakło grup apostolskich: Franciszkański Zakon Świecki, Żywy Różaniec, Towarzystwo św. Jana z Dukli, Parafialny Oddział Akcji Katolickiej, schola, Liturgiczna Służba Ołtarza. Do Patrona naszej Ojczyzny przybyły także władze samorządowe naszego miasta, gminy, powiatu i województwa, strażacy, dyrektorzy dukielskich szkół, poczty sztandarowe COZL oraz dukielskiego LO.

Przed uroczystością zespół Szarotki koncertował o św. Janie z Dukli. Występ został nagrodzony gromkimi brawami.

Na początku Eucharystii o. Micheasz Okoński OFM, kustosz sanktuarium, przywitał serdecznie wszystkich przybyłych i zaprosił do wspólnej modlitwy, przypomniał też słowa Ojca Świętego wypowiedziane na placu przed klasztorem z dnia 9 czerwca 1997 roku , Bracia i Siostry często nawiedzajcie to miejsce ono jest wielkim skarbem tej ziemi. Biskup Marian Rojek w słowie Bożym mówił o coraz większej trosce o przyszłość człowieka, o braku pracy, trudnej sytuacji ekonomicznej, poczuciu krzywdy. Święty Jan z Dukli, tu urodzony, tu odkrywający swoje franciszkańskie powołanie do tego by naśladować Chrystusa. W niedalekiej Pustelni, wzrastający w świętości, posługujący jako spowiednik i duchowy kierownik, podobnie jak Apostoł Paweł wiedział jak przytłaczający może być ciężar ludzkiego życia, co z człowiekiem może uczynić brak nadziei. Tajemnica głębokiej modlitwy rozświetli również drogę poprzez to co boleśnie przeżywamy - powiedział ksiądz biskup Marian Rojek. Na zakończenie uroczystości o. Jarosław Kania OFM prowincjał Bernardynów podziękował wszystkim zebranym za wspólną modlitwę, a kustosz sanktuarium wręczył okolicznościowe medale upamiętniające przeżywany jubileusz.

Święty Jan z Dukli - jak to nieraz już w historii bywało - zapewnił pogodę na tę piękną uroczystość.

Więcej zdjęć w galerii...

Stanisław Kalita

2012-06-14

 

Gmina Dukla
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
e-mail: gmina@dukla.pl

Urząd Miejski w Dukli
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 432-91-00, fax: 13 433-10-11

Transgraniczna Informacja Turystyczna
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 433-56-16

Biuletyn Informacji Publicznej Urzad Miejsci w Dukli

Deklaracja dostępności

© 2016 Urząd Miejski w Dukli. Wszystkie prawa zastrzeżone.