Łemkowskie święto w Zyndranowej

Kolejna edycja święta kultury łemkowskiej "Od Rusal do Jana" odbyła się w Zyndranowej 29 lipca br. W tym dniu oddano do użytku i poświęcono nowy pawilon wystawowo-administracyjny i otwarto w nim nowe ekspozycje wystawowe. Symbolicznego otwarcia pawilonu dokonali: Teodor Gocz - założyciel muzeum, burmistrz Dukli Marek Górak, Dariusz Sobieraj - wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego i obecny prezes Towarzystwa Bohdan Gocz, syn Teodora.

Pawilon został wybudowany w ramach realizowanego przez Towarzystwo na Rzecz Rozwoju Muzeum Kultury Łemkowskiej projektu pt. "Rozbudowa i podniesienie wartości turystyczno-kulturalnej Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej". Projekt był współfinansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach RPO Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013. Pogoda sprzyjała występom zespołów folklorystycznych i prezentacji rękodzieła artystycznego. Muzykowanie i śpiewanie rozpoczął zespół ?Rogowice? z Rogów. Wystąpiły również: zespoły: Ruczaj, Arkan, Czerwona Ruta, Hudacy, Burjan, Lemkiwskij Perstenyk. Kilkaset osób, które odwiedziło Zyndranową mogła nie tylko posłuchać pięknej ludowej muzyki, ale także zakupić pamiątki na stoiskach z rękodziełem artystycznym, nowe i stare wydawnictwa na temat Łemków, zwiedzić muzeum. Zabawa przy dźwiękach muzyki ludowej trwała do późnych godzin wieczornych.

Więcej zdjęć w galerii wydarzeń...

2012-08-02