Wystawa IPN w dukielskim Zespole Szkół Nr 2

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie oraz Zespół Szkół nr 2 w Dukli (ul. Armii Krajowej 1) zapraszają na wystawę "Podkarpacki wrzesień 1939", która będzie eksponowana w budynku szkoły od 19 kwietnia do 21 maja 2012 r.

Wystawa została przygotowana w 70.rocznicę wybuchu II wojny światowej i jest poświęcona jej początkowemu etapowi w południowo-wschodniej części obecnej Polski. Pokazano polskie jednostki wojskowe stacjonujące na terenie Dowództwa Okręgu Korpusu nr X w Przemyślu przed wrześniem 1939 r. Zamieszczone fotografie pochodzą zarówno z lat dwudziestych, jak również z końca lat trzydziestych, kiedy następowały zmiany w wyposażeniu wojska i powstały pierwsze oddziały zmotoryzowane. Krótko scharakteryzowano też powstanie Armii "Karpaty", jej dowódców i jednostki. Zasadnicza część wystawy przedstawia przebieg działań wojennych na Podkarpaciu, które ukazano w trzech etapach. Ekspozycję zamykają opisy poświęcone wydarzeniom, które rozgrywały się na wschód od obecnego terytorium państwa polskiego - działaniom zgrupowania gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego w Małopolsce Wschodniej i obronie Lwowa - oraz próba oceny strat ludzkich na Podkarpaciu.

Wystawę udało się sprowadzić dzięki współpracy szkoły z oddziałem IPN Rzeszów. Bardzo dziękujemy za jej udostępnienie. Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela historii Stanisława Kality wyszukali również trochę faktów z przebiegu walk w 1939 roku w okolicach Dukli. Ekspozycja powinna być znakomitą lekcją historii. Zostaną rozdane materiały dotyczące walk w 1939 roku w okolicach Dukli. Wystawę będzie mogła obejrzeć młodzież z gminy Dukla uczestnicząca w dniach otwartych liceum oraz uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 w Dukli.Jest ona dostępna także dla mieszkańców Dukli i okolic.

Stanisław Kalita

2012-04-20