Dożynki Archidiecezjalne i wojewódzkie w Dukli

Dukla była tegorocznym organizatorem Dożynek Archidiecezjalnych i wojewódzkich, a także powiatowych, gminnych i parafialnych. Na placu przed Sanktuarium Św. Jana z Dukli zebrało się 99 delegacji z tradycyjnymi wieńcami z całego regionu. Mszy św. dziękczynnej za zebrane plony z prośbą o Boże błogosławieństwo przewodniczył ks. abp. Józef Michalik Metropolita Przemyski.

Rolnikom za ich pracę dziękował marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl i wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska. List od Prezydenta Rzeczypospolitej Bronisława Komorowskiego odczytał gospodarz gminy Dukla Burmistrz Dukli Marek Górak, w swoim wystąpieniu dziękował rolnikom za ich codzienny trud i pracę. O tym, że wieś jest ostoją tradycji wiary oraz życia według wskazań dekalogu mówił podczas homilii arcybiskup Józef Michalik. Mówił o zagrożeniach dla świata, o wojnach które toczą się nie gdzieś daleko, ale u naszych sąsiadów. W uroczystościach wzięli udział również parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele władz państwowych, a także rolnicy, którzy przybyli do Dukli na uroczystości. Podczas mszy św. dziękczynnej abp. Michalik poświecił wszystkie wieńce dożynkowe i zaprosił obecnych na dożynki 2015 do Krościenka Wyżnego.

Po mszy świętej dziękczynnej odbył się piknik klasztorny połączony z zakończeniem wakacji. Gwiazdą pikniku była Antonina Krzysztoń, piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów, której twórczość zaliczana jest do nurtu poezji śpiewanej. Wystąpił również zespół Szarotka-Duklanie z nowym repertuarem, panie z KGW z Głojsc, zespół obrzędowo-śpiewaczy z gminy Zarszyn i zespół Ahaju Fusion Boliwia. Piknik klasztorny ze względu na warunki pogodowe odbył się w restauracji ZIKO.

Więcej zdjęć w galerii...

2014-09-01