Koncert laureatów przeglądu

Jednym ze zwyczajów związanych z okresem świąt Bożego Narodzenia jest wspólne kolędowanie. Jak podają źródła najstarszą z polskich jest pieśń zaczynająca się słowami "Zdrów bądź, Królu Anielski", pochodząca z 1424 roku. Kolędy to pierwotnie radosne pieśni noworoczne, które współcześnie przyjęły formę pieśni bożonarodzeniowych, odmianą są pastorałki o świeckim charakterze.

25 stycznia podczas Galowego Koncertu Laureatów mieliśmy okazję posłuchać zarówno najstarszych staropolskich kolęd, jak i tych nowszych pastorałek i pieśni związanych z Bożym Narodzeniem.

W tym roku gościliśmy w kościele parafialnym pw. św. Marii Magdaleny. Uczestnicy, a dokładniej laureaci werdykt z posiedzenie komisji artystycznej usłyszeli dopiero w dniu koncertu, co dla niektórych było wielkim, pozytywnym zaskoczeniem. Występ dla wielu na takiej scenie i przed tak dużą publicznością to wyjątkowo ambitne i trudne zadanie. Publiczność z zachwytem słuchała kolejnych utworów tych znanych, jak "Lulajże Jezuniu" czy "Cicha Noc" i tych mniej znanych, jak np. "Gwiazdkowy prezent" czy "Pastuszek bosy" i gorąco nagradzała artystów gromkimi brawami. Nagrody - pamiątkowe statuetki wręczał sam proboszcz ks. Stanisław Siuzdak, doceniając umiejętności i talent artystów.

Koncert Galowy organizowany prze Ośrodek Kultury pragnie podtrzymywać tradycje wspólnego kolędowania, bowiem trudno sobie wyobrazić Święta Bożego Narodzenia bez śpiewania tych zachwycających i wzruszających pieśni podczas tych świąt, przy pięknie przystrojonej choince.

Norbert Uliasz

2015-02-02