Święto Jordanu w Olchowcu

19 stycznia wierni obrządku greckokatolickiego i prawosławnego obchodzili święto zwane popularnie Jordanem połączone ze świętem Objawienia Pańskiego. W święto Jordanu, w cerkwi odprawiane jest uroczyste nabożeństwo powiązane z poświęceniem wody w jej naturalnym środowisku. Przeddzień uroczystości ma miejsce wieczerza postna, której towarzyszy czas czuwania i modlitwy. Jest to drugi wieczór, po wigilii przeddzień Bożego Narodzenia, w którym wierni zachowują ścisły post. Tradycyjne potrawy to m.in.. barszcz, gołąbki, kutia, sos grzybowy. W Olchowcu uroczystościom Jordanu w cerkwi pw. Przeniesienia Relikwii św. Mikołaja przewodniczył ks. Krzysztof Błażejewski wikariusz parafii Olchowiec. Po nabożeństwie wierni udali się procesją nad potok Olchowczyk, gdzie została poświęcona woda. Obrzęd zakończył się pokropieniem poświęconą wodą, którą wierni nabierali do naczyń i zabierali do domu. Dla ciekawostki dodam, że w ludowej tradycji przestrzegano zakazu prania w rzece przez czternaście dni po Jordanie w przeświadczeniu, że nie należy bezcześcić poświęconej wody.

Zdjęcie udostępnił Bogdan Miszczak

b.pudło