Lwów: obchody jubileuszu 600-lecia urodzin św. Jana z Dukli

Uroczystości sześćsetlecia urodzin św. Jana z Dukli odbyły się 28 czerwca br. we Lwowie, mieście, którego święty jest patronem. Ulicami miasta, od byłego kościoła ojców Bernardynów do bazyliki metropolitalnej, przeszła procesja z jego relikwiami.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się czuwaniem modlitewnym przy relikwiach św. Jana z Dukli w byłym kościele ojców bernardynów pw. św. Andrzeja, użytkowanym obecnie przez ojców Bazylianów z Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Mszy świętej przewodniczył ks. abp Mieczysław Mokrzycki, który przywitał licznie zgromadzone duchowieństwo i wiernych, a w sposób szczególny Bernardynów z Ukrainy i Polski, pielgrzymów z Dukli oraz innych regionów Polski. W uroczystości wzięli udział także prowincjał Jarosław Kania, gwardian dukielski o. Micheasz Okoński i o. Dobromił Godzik. Delegacji sejmiku podkarpackiego przewodniczył marszałek Władysław Ortyl z radnymi Wojciechem Buczakiem, Stanisławem Bartnikiem i Władysławem Turkiem.

Ks. abp Piotr Malczuk, ordynariusz diecezji kijowsko-żytomierskiej, który pochodzi z Zakonu Braci Mniejszych (franciszkanów - bernardynów) wygłosił homilię po ukraińsku i po polsku. Zaznaczył w niej, że Lwów zawsze był miastem wielonarodowym, gdzie każdy z mieszkańców uważał go za swoje miasto. - Dlatego mamy Polski Lwów, Ukraiński Lwów, Ormiański Lwów - zaznaczył. Kaznodzieja wskazał na uniwersalność osoby św. Jana z Dukli, który głosił kazania w różnych językach, służył wszystkim. - Dlatego zyskał taką popularność i pozostał w pamięci pokoleń jako święty - zaznaczył. Uroczystości wzbogacił chór świętej Barbary z Przeworska.

Po zakończeniu Eucharystii w świątyni, w której przebywał św. Jan z Dukli procesja z jego relikwiami przeszła uroczyście na plac Katedralny, gdzie abp Mieczysław Mokrzycki odczytał akt zawierzenia miasta Lwowa świętemu. Razem z łacinnikami po polsku i ukraińsku modlili się też świeccy greckokatoliccy. Po zakończeniu uroczystości odbył się tam koncert muzyki sakralnej.

Stanisław . Kalita (źr. własne, KAI, Katedra Lwowska)

2014-07-02