Pieniądze dla przedsiebiorczych kobiet

Od 20 do 40 tys. zł pożyczki oprocentowanej na 2 proc. w skali roku będą mogły pozyskać panie planujące rozwój dotychczasowego biznesu lub myślące o założeniu nowego przedsiębiorstwa ? donosi Rzeczpospolita

Fundusz pożyczkowy dla kobiet to nowy instrument w rękach Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Został wprowadzony na mocy ostatniej nowelizacji rozporządzenia ministra gospodarki w sprawie udzielania przez PARP pomocy finansowej niezwiązanej z programami operacyjnymi (DzU z 2006 r. nr 226, poz. 1651 ze zm.).

Pierwszy pilotażowy konkurs powinien zostać uruchomiony jeszcze w tym kwartale. To wtedy kobiety z wybranych powiatów będą się mogły ubiegać o środki na podjęcie nowej lub rozwój dotychczasowej działalności. Program opiera się na funduszu pożyczkowym. Nie chodzi więc tu o jednorazowe bezzwrotne dotacje, ale o preferencyjne pożyczki. Wsparcie dla kobiet objęte jest bowiem tzw. pomocą de minimis. I dlatego wysokość oprocentowania odbiega znacząco od stawek, z jakimi można się spotkać na rynku.

Zgodnie z przepisami znowelizowanego rozporządzenia oprocentowanie pożyczek będzie stałe i wyniesie 2 proc. w skali roku, przy czym pieniądze będą mogły zostać udostępnione maksymalnie na pięć lat.

Jak wskazuje sama nazwa tego nowego programu, o pożyczki będą mogły się ubiegać wyłącznie kobiety, które są przedsiębiorcami wykonującymi działalność gospodarczą na terytorium Polski lub zamierzają podjąć taką działalność. Oznacza to, że środki będzie wolno wykorzystać na założenie nowej firmy albo rozwój dotychczas prowadzonej działalności. A w tym celu niezbędny może być zakup nowych środków trwałych, w tym materiałów, wyposażenia, jak i wartości niematerialnych i prawnych. Środki pożyczki będzie także można wykorzystać na zakup usług, adaptację obiektów biurowych, produkcyjnych, usługowych lub handlowych, a także na ustanowienie lub utrzymanie zabezpieczenia należytego wykonania zobowiązań wynikających z umowy pożyczki.

Wysokość pożyczki to minimum 20 tys. zł, a jej maksymalna wartość to 40 tys. zł. Wymagany jest także wkład własny, ponieważ zgodnie z przepisami pożyczka może finansować do 95 proc. tzw. kosztów kwalifikowanych.

Kto będzie chciał uzyskać pożyczkę, powinien śledzić informacje o ogłaszanych konkursach. Nie przewiduje się bowiem prowadzenia naboru ciągłego, jak to czasem jest przy innych programach realizowanych przez PARP. W myśl § 12b wspomnianego rozporządzenia agencja informuje o rozpoczęciu przyjmowania wniosków o udzielenie pożyczki dla kobiet, zamieszczając stosowne ogłoszenie (m.in. na stronie www.parp.gov.pl). Będzie ono określać:

• podstawowe warunki udzielania pomocy finansowej w formie pożyczki dla kobiet,
  • rodzaj podmiotów, które mogą się ubiegać o pomoc finansową,
  • powiaty, na których obszarach mogą być realizowane przedsięwzięcia objęte pożyczką,
  • kryteria wyboru projektów,
  • termin rozpatrzenia wniosków,
  • wzór wniosku o udzielenie pożyczki,
  • termin, miejsce i sposób składania wniosków,
  • wzór umowy o udzielenie pożyczki.
Z kolei wniosek o udzielenie pożyczki powinien zawierać co najmniej:
  • oznaczenie przedsiębiorcy składającego wniosek,
  • opis, szacunkowy kosztorys i harmonogram realizacji przedsięwzięcia,
  • określenie kwoty pożyczki na realizację inwestycji.

Więcej w Rzeczpospolitej z 9 stycznia 2015 r.

2015-01-13