Produkty Ekologiczne z Dukielszczyzny w Norymberdze

W minionym tygodniu zakończyły się Targi Żywności i Produktów Ekologicznych BioFach i Vivaness w Norymberdze. Było to największe i zarazem najważniejsze wydarzenie branży ekologicznej roku 2011 w Europie. W 10 halach ponad 2500 wystawców z całego świata miało okazję zaprezentować swoje produkty oraz możliwości współpracy. Międzynarodowe targi to również najlepsza okazja by zaprezentować nowe technologie i innowacyjne rozwiązania. Na tegorocznej imprezie odbyły się premierowe pokazy ponad 800 nowości.

Polskę reprezentowało między innymi kilka dynamicznie rozwijających się firm działających w Stowarzyszeniu Polska Ekologia- Biofuturo Trade, Eko Mega Młyny Wodne, Ekoprodukt, Hyperica Natura oraz Jasiołka. Oryginalne i atrakcyjne stoisko Stowarzyszenia, które cieszyło się dużym zainteresowaniem odwiedzili m. in. Konsul Generalna w Monachium Elżbieta Sobótka, Podsekretarz Stanu Tadeusz Nalewajk oraz Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Lucjan Kuźniar - wszyscy zwiedzający mieli okazję spróbowania polskich produktów ekologicznych.

Wędliny, nabiał, przetwory z warzyw, produkty ze zbóż, ciastka pieczywo oraz herbaty cieszyły się uznaniem wszystkich gości, którzy podkreślali ich wyjątkowy smak i aromat, niespotykany w innych regionach świata. Ogromnym zainteresowaniem wśród odwiedzających polskie stoiska cieszyły się produkty mleczne i nabiał. Z dumą zaprezentowano ekologiczne wyroby kilku polskich mleczarni oraz producentów (Magda Szaflary, OSM Jasienica Rosielna, OSM Nowy Targ oraz OSM Nowy Sącz, Gospodarstwo Ekologiczne Figa).
Dodatkową atrakcją stoiska były liczne degustacje tradycyjnych polskich wyrobów m.in. świeżo pieczonego chleba, pierogów oraz bigosu. Podczas targów polscy producenci przeprowadzili szereg owocnych rozmów i nawiązali wiele cennych kontaktów. Wysoka jakość polskich produktów oraz ich atrakcyjna cena to duża szansa na zwiększenie importu, oraz zaistnienia polskich przetwórców i dystrybutorów na światowym rynku. Zagraniczne firmy postrzegają nasz kraj jako coraz lepiej rozwijający się rynek produktów ekologicznych.
Tegoroczne targi BioFach można z całą pewnością podsumować jako wielki sukces organizatorów oraz wszystkich wystawców. Wydarzenia tego typu potwierdzają bardzo dobrą kondycję branży ekologicznej i rosnącego nią zainteresowania. Spotkania na międzynarodowej imprezie mają znaczący wpływ na zacieśnianie się więzi i rozwój długofalowej współpracy pomiędzy rolnikami, przetwórcami oraz dystrybutorami z całego świata.

Zarząd Stowarzyszenia Polska Ekologia składa podziękowanie Burmistrzowi Gminy Dukla p. Markowi Górakowi za wsparcie promocji produktów z Dukielszczyzny, marki z regionu czystego ekologicznie na największych, europejskich Międzynarodowych Targach Ekologicznych BioFach Norymberga 2011.
Ogromne podziękowania należą się także p. Marii Walczak, która przekazała ponad 200 zdjęć z regionu, promujących Podkarpacie w prezentacjach multimedialnych na konferencjach i stoiskach targowych.
Kolejne podziękowania składamy również p. Dorocie Kazimierczuk-Walaszek oraz Oldze Lalić-Krowickiej za przekazanie ikon i książek, które stanowiły upominki dla delegacji handlowych odwiedzających stoisko.

Opracował: Kamil Krowicki
spec. ds. promocji