Kolędowanie w Łękach Dukielskich

6 stycznia br. w święto Objawienia Pańskiego - Trzech Króli odbyło się w kościele parafialnym w Łękach Dukielskich 3. spotkanie zespołów śpiewaczych z powiatu krośnieńskiego.

Organizatorami przeglądu byli: Starostwo Powiatowe w Krośnie, Ośrodek Kultury w Dukli i Stowarzyszenie "Jedność" w Łękach Dukielskich. Przegląd rozpoczął się uroczystą mszą św. w intencji organizatorów i zespołów, sprawowaną przez ks. proboszcza Tadeusza Urbana z Kobylan, oraz ks. prob. Alojzego Szweda. Oprawę liturgiczną sprawowali członkowie Stowarzyszenia "Jedność". Ewangelię odczytał ks. Roman Jagiełło, proboszcz parafii polsko-katolickiej w Łękach Dukielskich. 21 zespołów zaprezentowało po dwie wybrane przez siebie kolędy.

Wystąpiły zespoły: Zespół Folklorystyczny "Łęczanie" z Łęk Dukielskich, młodzieżowy zespół "Łęczanie", Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy "Rogowice" z Rogów, Zespół Śpiewaczy "Zalaski" z Zalesia, Zespół Śpiewaczy "Wrocanianki" z Wrocanki, Zespół Śpiewaczy "Jutrzenka" z Kopytowej, Zespół Śpiewaczy "Chorkowianie" z Chorkówki, Zespół Śpiewaczy "Seniorzy" ze Świerzowej, Zespół Śpiewaczy "Bobrzanie" z Bóbrki, Zespół Śpiewaczy "Nadzieja" ze Zręcina, Zespół Obrzędowy-Śpiewaczy "Równianie" z Równego, Zespół Śpiewaczy "Wietrznianie" z Wietrzna, Zespół Wokalny "Czeremcha" z Jaślisk, Zespół Obrzędowo-Śpiewaczy "Szarotka-Duklanie" z Dukli, Zespół Śpiewaczy "Przybowianki" z Przybówki, Zespół Śpiewaczy "Odrzykonianki" z Odrzykonia, Zespół Śpiewaczy "Prządki" z Odrzykonia, "Mali Lubatowianie", "Młodzi Lubatowianie" oraz dorośli "Lubatowianie" z Lubatowej" oraz Stowarzyszenie "Nasz Rymanów"-Sekcja Kultury i Tradycji z Rymanowa. Każdy z zespołów wykonywał po dwie kolędy. Kolędowanie rozpoczęło się występem Zespołu "Łęczanie" gospodarzy przeglądu. Kolędy i pastorałki wykonywane były w różnych interpretacjach i była to prawdziwa uczta dla słuchających. Najmłodszymi artystkami były 3,5 letnia Emilka Turek z "Małych Lubatowian" i 4. letnia Zuzia Krowicka z dukielskich "Szarotek". Przegląd prowadziła p. Grażyna Ostrowska - kierownik Wydziału Kultury Starostwa Powiatowego w Krośnie, która z wyczuciem przeprowadziła nas przez ten piękny, niemal 4. godzinny czas kolędowania . Na zakończenie wszystkie zespoły otrzymały pamiątkowe choinki z wygrawerowaną tabliczką pamiątkową oraz kalendarze na 2012 rok ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Krośnie. Wręczali je przedstawicielom zespołów: pan Andrzej Guzik, pan Andrzej Krężałek oraz pan burmistrz Marek Górak. Spotkanie zakończył skromny poczęstunek w sali widowiskowej.

Organizatorzy serdecznie dziękują księżom, mieszkańcom Łęk Dukielskich, gościom i zespołom za wspólne kultywowanie kolędowania - tradycji okresu świąt Bożego Narodzenia.

kbr

2012-01-09