Przeszli bitewnym szlakiem

Niezapominajkowe akcje w Polsce przypominają o wielkich Polakach, o ważnych wydarzeniach historycznych; przypominają o zabytkach, pięknej przyrodzie ojczystej. Od paru lat bardzo aktywnie w promowaniu święta Polskiej Niezapominajki uczestniczy dukielskie liceum. W tym roku gmina Dukla włączyła się aktywnie w promowanie tego święta.

10 maja młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Dukli i Zespołu Szkół w Jedliczu wraz z nauczycielką biologii Marią Walczak i geografii Małgorzatą Kuś uczestniczyła w Transgranicznym Rajdzie Niezapominajkowym śladami walk o Przełącz Dukielską od Kapiszowej na Słowacji do Olchowca w Polsce. Uczestnicy rajdu przeszli od Wyżnej Pisanej na Słowacji trasę na Baranie, stąd szlakiem żółtym do Olchowca. Młodzież uczciła pamięć tych którzy zginęli w operacji karpacko-dukielskiej poprzez niezapominajkowe wiązanki, które uczestnicy rajdu złożyli pod pomnikiem w Pisanej Wyżnej, w Dolinie Śmierci na czołgu, na szczycie góry Baranie i pod cerkwią grecko-katolicka w Olchowcu. W rajdzie wzięli udział pracownicy Urzędu Gminy w Dukli: inspektorzy Halina Cycak i Bartosz Szczepanik i gł. sp. ds. promocji Krystyna Boczar-Różewicz.

Wspólnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek zakończył się rajd w Olchowcu. Mimo iż początkowo pogoda nie sprzyjała uczestnikom rajdu i na szczycie Baraniego była mgła, że nie można było podziwiać pięknych widoków z wieży widokowej, wszyscy byli z rajdu zadowoleni. Przeszli bitewnym szlakiem, podziwiali piękną beskidzką przyrodę i dziedzictwo kulturowe terenów pogranicza. A poza wszystkim nabrali ochoty na kolejne wycieczki piesze, co będzie dobre dla zdrowia i edukacji przyrodniczo-historycznej.

Foto i tekst: kbr

2010-05-18