Dziękowali za plony

28 sierpnia br. w Dukli odbyły się Dożynki Gminne. Delegacje wieńcowe spotkały się w rynku. Stąd korowodem dożynkowym w rytmie marsza przeszły do kościoła farnego pw. Marii Magdaleny, gdzie odbyła się msza święta dożynkowa celebrowana przez o. gwardiana klasztoru OO. Bernardynów w Dukli Micheasza Okońskiego i ks. proboszcza dukielskiej fary Stanisława Siarę. Podczas nabożeństwa starostowie z poszczególnych sołectw złożyli dary, które zostały poświecone. Złożony w ofierze chleb został pokrojony i wszyscy uczestnicy celebry byli częstowani. Starostami tegorocznych dożynek byli Urszula Belczyk i Witold Krówka z Cergowej.

Po mszy św. korowód dożynkowy przeszedł na plac przy pałacu, gdzie na stołach zostały złożone wieńce przygotowane przez poszczególne sołectwa. Wokół wieńców zebrało się wielu oglądających. A było co podziwiać w tym roku - wieńce uginały sie od zboża, kwiatów, ziół i innych plonów ziemi wykorzystanych do zrobienia. Wszystkie wieńce wzięły udział w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Po prezentacji wieńców Zespół "Szarotka" przedstawił obrzęd pt. "Od ziarnka do garnka". Po występie jury konkursowe przedstawiło wyniki oceny wieńców. Wszystkie wieńce były bardzo piękne, więc jury miało ogromne trudne zadanie. Po długiej dyskusji przyznało następujące miejsca:

1.miejsce sołectwo Zboiska, 2. sołectwo Dukla, 3. sołectwo Równe.

Pozostałe sołectwa zostały wyróżnione, a były to: Łęki Dukielskie, Cergowa, Nadole, Teodorówka, Głojsce, Równe, Lipowica, Nowa Wieś, Trzciana, Tylawa i Barwinek. Po wręczeniu dyplomów wszystkie delegacje dożynkowe zostały zaproszone na uroczysty obiad do dukielskiego muzeum przez burmistrza Marka Góraka.

W godzinach popołudniowych rozpoczęła się także kolejna impreza zakończenie wakacji. Dzieci do wspólnej zabawy zaprosiła grupa animacyjna "Barwny Świat". Wystąpił Zespół "Maska" z Rymanowa Zdroju i zespół pieśni i tańca "Makovica" ze Słowacji, który jak zawsze zrobił furorę. Dożynki i zakończenie wakacji zakończyły się zabawą taneczną przy muzyce zespołu "Okay" z Krosna.

2011-08-31