Otwarcie wystawy czajniczki i dzbanki

27 lutego br. w Muzeum Historycznym - Pałac w Dukli otwarta została wystawa prezentująca kolekcje porcelanowych i fajansowych czajników, dzbanków oraz innych naczyń do parzenia herbaty i kawy. Wystawę otworzył dyrektor muzeum Waldemar Półchłopek.

Komisarz wystawy Aleksandra Żółkoś prezentując kolekcję powiedziała: Zbiór ten liczy ponad 400 obiektów, datowanych od XIX do XXI stulecia. W jego skład wchodzą bardzo osobliwe egzemplarze o przeróżnych formach i oryginalnych zdobieniach, pochodzące z różnych stron świata, m.in.: z Chin, Japonii, Tunezji, Maroka i wielu krajów europejskich. Kolekcja należy do Wilfrieda de Meyera, z pochodzenia Belga, który od kilkunastu lat mieszka w Gorlicach. Znany jest ze swojej wielkiej pasji kolekcjonerskiej, którą rozwijał przez lata. Kolekcjonerstwu Wilfrieda de Meyera sprzyjała praca, gdyż najpierw jako marynarz, mógł odwiedzać porty w różnych częściach świata i nabywać interesujące go unikatowe przedmioty, później jako kierowca samochodów ciężarowych przemierzając całą Europę kontynuował swoje zamiłowania.

Wilfried de Meyer zgromadził kilkanaście kolekcji m.in.: zabawek, znaczków pocztowych, kalendarzy, pocztówek, medali, koronek flamandzkich, sztućców z całego świata, różnego typu przedmiotów ceramicznych, czy właśnie czajników i dzbanków z różnych okresów i różnych zakątków świata. W zbiorach Wilfrieda de Meyera można odnaleźć unikatowe okazy, takie też występują w kolekcji akcesoriów do herbaty prezentowanej w naszym Muzeum - powiedziała Aleksandra Żółkoś - komisarz wystawy. Właściciel kolekcji ma na swoim koncie kilkadziesiąt indywidualnych wystaw w Polsce i za granicą. W dukielskim Muzeum były już eksponowane wystawy, m. in.: Historia Polski na medalach, Sztućce z całego świata czy Koronki flamandzkie - dodała pani komisarz.

Otwarcie wystawy, połączone z degustacją herbat serwowanych przez Joannę Sadowską -Wrzecionko zgromadziło wiele osób, gminę Dukla reprezentowała p. Halina Cycak - sekretarz Gminy. W trakcie wystawy uczestnicy mogli obejrzeć projekcje filmów dotyczących produkcji herbaty w Chinach, które to są kolebką herbaty, krzewy herbaciane znane są tam już od ponad 5 tys. lat.

Wystawa prezentująca kolekcję czajników i dzbanków będzie czynna do końca kwietnia. Serdecznie zapraszam w imieniu Muzeum Historycznego - Pałac w Dukli.

Więcej zdjęć w galerii..

2015-03-03