Podążali śladami świętego Jana z Dukli

Podsumowanie projektu "Śladami św. Jana z Dukli"

Uczniowie, rodzice, nauczyciele, zaproszeni goście: burmistrz Dukli Andrzej Bytnar, radni Rady Miejskiej w Dukli z Równego: Jan Marszał i Mariusz Folcik 25 marca br. uczestniczyli w uroczystym zakończeniu projektu edukacyjnego "Śladami św. Jana z Dukli" realizowanego w ramach ogólnopolskiego programu edukacji kulturalnej "Kulthurra! W tym roku szkolnym projekt realizowali wszyscy uczniowie klasy II gimnazjum, a koordynatorkami były nauczycielki: Beata Bek i Aneta Cyran. Podsumowanie projektu odbyło się w Zespole Szkół Publicznych w Równem.

Święty Jan z Dukli był postacią, którą uczniowie klasy II Gimnazjum w Równem chcieli przybliżyć poprzez swój projekt. Prace uczniów pokazały miejsca, gdzie żył ten największy duklanin. A były to prace: plastyczne, fotograficzne i literackie. Zwieńczeniem projektu był film pt. "Opowieść o Janku", który uczniowie wykonali metodą poklatkową pod kierunkiem aktora Tomasza Solicha. Wykonali także kalendarz bogato ilustrowany własnymi pracami: malowidłami, kolażami, zdjęciami, a także wzruszającymi wierszami i opisami miejsc kultu św. Jana z Dukli.

Podczas spotkania podsumowującego projekt, które otworzyła dyrektorka szkoły Katarzyna Reczkowska-Buryła, uczestnicy spotkania obejrzeli prezentację multimedialną obrazującą etapy pracy uczniów nad projektem, prace plastyczne, fotografie, wysłuchali deklamacji wierszy autorstwa uczniów, a także zobaczyli film pt. "Opowieść o Janku". Film niezwykle wymowny, pokazujący w bardzo prosty sposób najważniejsze wydarzenia w życiu Świętego.

Projekt i działania w nim wykonywane inspirował uczniów do podejmowania różnych wyzwań: byli artystami plastykami, fotografami, literatami, a wreszcie filmowcami. Pozwolił im pokazać wybraną przez nich postać świętego Jana z Dukli w różnych aspektach artystycznych i to im się udało znakomicie. Mają też dzięki projektowi swój wkład w promocję naszej gminy.

Na zakończenie był skromny poczęstunek, a goście otrzymali w prezencie piękny kalendarz, do którego w pełni prawa autorskie mają jego twórcy, czyli uczniowie II kasy Gimnazjum w Równem. Ja tam także byłam i jestem pod wrażeniem wykonanej pracy. Gratuluje uczniom, nauczycielom i rodzicom.

Gimnazjalny projekt edukacyjny pt. "Śladami św. Jana z Dukli" opracowali uczniowie klasy II Gimnazjum ZSP w Równem:

1. Dominik Bałon
  2. 2. Krystian Bałon
  3. 3. Sebastian Bałon
  4. 4. Aleksandra Bogaczyk
  5. 5. Karolina Borek
  6. Sebastian Braja
  7. Arkadiusz Chowaniec
  8. Tomasz Dudzik
  9. Alan Dudziński
  10. Mateusz Fesz
  11. Marcin Kluk
  12. Kamil Kolanko
  13. Karolina Kopcza
  14. Karol Patla
  15. Daniel Sorys
  16. Daria Ulijaszyk
  17. Krzysztof Wojtowicz

Pod czujnym okiem opiekunek: Beaty Bek i Anety Cyran.

Więcej zdjęć w galerii..
2015-03-31