Spotkanie z historią w Łękach Dukielskich

Rozstrzygniecie konkursu historycznego

22 marca 2015 r. w Sali widowiskowej Zespołu Szkół Publicznych w Łękach Dukielskich odbyło się podsumowanie Konkursu historycznego ogłoszonego przez Koło Miłośników Historii łęk Dukielskich pod nazwą: "Młodzi dla historii Łęk Dukielskich ? dzieje łęckich rodzin we wspomnieniach, dokumentach, fotografii". Kapituła konkursu dokonała oceny nadesłanych materiałów. Uczestnicy konkursu nadesłali 121 dokumentów. Przybyłych na podsumowanie konkursu gości i wszystkich mieszkańców wsi przywitał pan Maciej Zborowski członek Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej i Koła Miłośników Historii łęk Dukielskich.

Wśród zebranych materiałów przeważały dokumenty własnościowe, takie jak umowy, kontrakty kupna - sprzedaży nieruchomości gruntowych, akty notarialne, dekrety dziedzictwa, dobrowolne ugody, porozumienia, uchwały dotyczące parcelacji ziemi, dokumenty wystawione przez Sąd Powiatowy w Dukli np.; edykty podatkowe, wezwania płatnicze, cesje, dokumenty dotyczące ubezpieczeń nieruchomości z początku XX wieku i wiele innych. Zdjęcia w większości przedstawiają życie rodzinne, młodych Łęczan w mundurach, w czasie służby wojskowej, szczególnie z okresu międzywojennego, młodzież szkolną i nauczycieli szkoły w Łękach. Pod względem historycznym wszystkie zebrane dokumenty są bardzo interesujące. Na ich podstawie możemy zauważyć ogromne przywiązanie do ziemi mieszkańców, ich dbałość i staranność w dokumentowaniu wszystkich spraw majątkowych.

Nie brak także i innych dokumentów jak choćby książeczka robotnicza wystawiona na jednego z mieszkańców w 1901 r. z wpisami w 3-ch językach /polskim, niemieckim, rosyjskim/ ilustrująca losy jej właściciela, w czasie wojny zesłanego w głąb ZSRR i któremu powrót umożliwiło zaświadczenie wydane przez Polsko-Radziecką Mieszaną Komisję ds. ewakuacji osób narodowości polskiej. Ciekawostką jest także nakaz zapłaty za wydanie tzw. Karty Przemiałowej /za opłatą legalizowano posiadanie żaren umożliwiających przemiał zboża na mąkę/. Najstarszym dokumentem przedstawionym przez uczestników konkursu była umowa dzierżawy gruntu z 3 października 1877 roku zawarta pomiędzy Tadeuszem Peszyńskim, właścicielem Dóbr Kobylany, a Szymonem Kołaczem, włościaninem z Łęk ? tą charakterystyką zebranych dokumentów zapoznał przybyłych Maciej Zborowski.

Kapituła konkursu, której przewodniczył Lesław Wilk, a w jej skład weszli: Beata Węgrzyn ? nauczycielka historii w ZSP w Łękach Dukielskich, Jolanta van Grieken-Barylanka, Henryk Kyc i Maciej Zborowski ogłosiła wyniki.

W kategorii I za najlepiej udokumentowaną i ciekawie opisaną pracę wyróżniony został zespół w składzie: Pasterkiewicz Wojciech, Stasik Ewelina, Molek Izabela.

W II kategorii za najstarszy dokument jaki został przedstawiony z pośród wszystkich jakie napłynęły, wyróżniony został Wojciech Pasterkiewicz .

Zarówno osoby wyróżnione, jak i uczestnicy konkursu, otrzymali okolicznościowe dyplomy i upominki ufundowane przez sponsorów, którymi byli: Barbara Czajkowska-Gołąb - lekarz z Krosna, Andrzej Bytnar - burmistrz Dukli, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej - Zarząd Główny w Krośnie, Drukarnia "Hedom?? Henryka Michny z Krosna, Koło Miłośników Historii w Łękach Dukielskich. Specjalne wyróżnienie, w postaci własnych katalogów swych prac, wydane w formie albumowej, przyznał i wręczył osobiście dla dyrektorki Zespołu Szkół Publicznych w łękach Dukielskich Krystynie Delimata i nauczycielki historii Beaty Węgrzyn, artysta malarz, pochodzący z Łęk Dukielskich prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego Stanisław Białogłowicz.

Po części artystycznej w wykonaniu chóru szkolnego ??Musica?? prowadzonego przez Andrzeja Aszlara ? nauczyciela muzyki w ZSP w Łękach Dukielskich odbyła się druga część spotkania, poświęcona postaci Władysława Kordysia, lotnika 300 dywizjonu bombowego RAF, niezwykłego Łęczanina, wielkiego patriotę, bohatera oddanego Ojczyźnie, trzykrotnie odznaczonego Krzyżem Walecznych w czasie walk w okresie II wojny światowej, którego losy splotły się z wydarzeniami frontowymi na ziemi angielskiej. Sylwetkę lotnika przedstawił w ciekawym wykładzie p. Leszek Wilk, kustosz Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie. Wykład poparty został materiałami audio i dokumentami pozyskanymi z archiwum RAF oraz rodzinnymi. Przypomniał drogę, jaką odbył bohater z Łęk Dukielskich na ziemię francuską, a następnie brytyjską. Okres przeszkolenia, a następnie udziału w lotach bojowych, mających na celu zniszczenie celów naziemnych, jak i morskich hitlerowskich Niemiec. Jego odwaga i oddanie - pomimo wcześniejszego zestrzelenia - a następnie powrót na nowo - po wyleczeniu ran - do latania, są godne uwagi i zasługują na najwyższy szacunek.

Licznie zgromadzeni mieszkańcy mogli poznać losy i służbę swojego rodaka, podziwiać odwagę i determinację z jaką wykonywał swe żołnierskie obowiązki.

Okolicznościowa wystawa fotograficzna uzupełniała przedstawianą wiedzę i przypominała sylwetkę tego niezwykłego lotnika .

Spotkanie tak licznego grona uczestników i pozostanie na długo jeszcze po wykładzie w dyskusji kuluarowej świadczy o potrzebie dalszych poszukiwań w archiwach i kontynuacji tego cyklu spotkań, jakie zostały zapoczątkowane. Sylwetek osób, które w sposób szczególny zapisały się w społeczności Łęk Dukielskich, bądź z tych społeczności wyszły w świat i zasługują na wspomnienie, z pewnością jest wielu, ale jakże mało o nich wiemy.

Maciej Zborowski, kbr

Więcej zdjęć w galerii..