Ulica Jana Strycharskiego w Dukli

27 maja oficjalnie nadano nazwę ulicy Jana Strycharskiego, która powstała poprzez wydzielenie jej części z ulicy Pocztowej, przy której znajduje się „Dom pod lipami” , w którym prawie 50 lat mieszkał i pracował dr Jan Strycharski. W uroczystości oprócz władz samorządowych gminy, zaproszonych gości i mieszkańców Dukli wzięli udział bratanek dra Jana Strycharskiego także Jan Strycharski z synem Maciejem.

Decyzję o nadaniu nazwy ulicy Jana Strycharskiego w Dukli i jej przebiegu podjęła Rada Miejska w Dukli uchwałą nr LVIII/356/14 z 28 października 2014 roku w uznaniu jego zasług zawodowych, a także działalności społecznej, Jan Strycharski był ostatnim burmistrzem Dukli przed wybuchem II wojny światowej.

Zanim oficjalnie przecięto wstęgę na znak nadania nazwy ulicy delegacja w składzie: Jan Strycharski, burmistrz Dukli Andrzej Bytnar i opiekujący się grobem Zofia i Piotr Witkowscy złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze na grobie pp. Strycharskich. Symbolicznego przecięcia dokonali: Marek Górak – burmistrz poprzedniej kadencji, burmistrz Dukli urzędujący Andrzej Bytnar, Andrzej Dziedzic – przewodniczący Rady Miejskiej w Dukli i Jan Strycharski – bratanek doktora.

Z okazji nadania nazwy ulicy Muzeum Historyczne – Pałac w Dukli i gmina Dukla zorganizowali wystawę pt. „Jan Strycharski – znany dukielski lekarz i burmistrz”. Wystawę otworzyli dyrektor muzeum Waldemar Półchłopek i burmistrz Dukli Andrzej Bytnar. Komisarz wystawy, kustosz dukielskiego muzeum Aleksandra Żółkoś przybliżyła zgromadzonym gościom życie Jana Strycharskiego i opowiedziała o wystawie. Krystyna Boczar-Różewicz opowiedziała ciekawostki z życia doktora i odczytała fragmenty pamiętników pani Marii Strycharskiej.

Wystawa pokazuje życie doktora Jana Strycharskiego jako lekarza, burmistrza, społecznika, a także jego hobby: myślistwo, stolarstwo. Zgromadzone na wystawie eksponaty udostępnili: Jan Strycharski, Zofia i Piotr Witkowscy, Stanisława Uliasz, dokumenty wypożyczono z Archiwum Państwowego w Rzeszowie Oddział w Sanoku.

Organizatorzy dziękują szczególnie serdecznie pp. Witkowskim za wypożyczone eksponaty i ogromne zaangażowanie w wystawę, panu Janowi Strycharskiemu za zdjęcia , eksponaty i wszystkie materiały z których mogliśmy dowiedzieć o życiu jednego z najbardziej zasłużonych mieszkańców Dukli.

Wystawa czynna jest do końca sierpnia . Serdecznie zapraszam do dukielskiego muzeum.

Więcej zdjęć w galerii..

2015-06-10