Dzięki rodzinie Welcer rodzina Guzik nadal istnieje

"Sprawiedliwi wśród Narodów Świata" odznaczeni w Dukli

2 sierpnia 2015 roku w dukielskim muzeum odbyła się uroczystość wręczenia medali "Sprawiedliwych wśród Narodów Świata". Głównym organizatorem uroczystości była Ambasada Izraela w Polsce przy współudziale Stowarzyszenia Stetl Dukla, organizatora III edycji Dni Kultury Żydowskiej i gminy Dukla. W uroczystości wzięła udział ambasador Izraela w Polsce Anna Azari.

Medal "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" to najwyższe izraelskie odznaczenie: medal i tytuł honorowy, przyznawane osobom, nie - Żydom, które z narażeniem życia ratowały Żydów w czasie zagłady.

Podczas dukielskiej uroczystości uhonorowani zostali : Dominik Głowacki, pochodzący z Radomyśla, który uratował życie czterech Żydówek ukrywających się przez 2 lata, w ziemiance wykopanej w gospodarstwie 75 letniego Stefana Stankiewicza. Medal odebrał syn Andrzej Głowacki. Anna i Franciszek Welcerowie z Cergowej uratowali dwóch braci Guzików. W imieniu rodziców medal odebrała Anna Szubrycht. Rodzina Guzik na uroczystość przybyła najliczniej. A wnuk jednego z uratowanych Guzików powiedział: Dzięki rodzinie Welcer rodzina Guzik nadal istnieje. Bronisławę Szopę uratowała rodzina Jakiełów z Jasionki. Medal w imieniu Agnieszki i Franciszka Jakiełów odebrała córka Julia Welcer. Bronisława i Feliks Ząbkiewiczowie ze Wzdowa uratowali rodzinę Silbermanów. W imieniu rodziców medal odebrała córka państwa Ząbkiewiczów pani Genowefa Pietranowicz.

Nazwiska bohaterów uroczystości widnieć będą na Murze Honorowym w Ogrodzie Sprawiedliwych w Yad Vashem, na którym najwięcej jest nazwisk Polaków bo około 6,5 tys..

Więcej zdjęć w galerii...

2015-08-07