Gala Konkursu Modernizacja Roku 2014

Gala Modernizacja Roku 2014

Gmina Dukla zgłosiła do konkursu Modernizacja Roku 2014 cztery odrestaurowane nagrobki na Cmentarzu Komunalnym w Dukli przy ul. Pocztowej 4: Karola Reissa, Ludwika Dłużniewskiego, Anny Horak, Kazimiery Minkusiewiczowej. Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie Narodowego Dziedzictwa Materialnego i Targi Pomorskie sp. z o.o..

Celem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie realizacji przedsięwzięć budowlanych ukończonych w roku 2014 wyróżniających się szczególnymi walorami – powiedział prof. dr hab. inż. Andrzej Podhorecki, przewodniczący komisji konkursowej. Komisja konkursowa pod jego przewodnictwem odwiedziła dukielską nekropolię 2 lipca br. W konkursie było 12 kategorii konkursowych. Gmina Dukla konkurowała w kat. zabytki. Werdykt komisji został podany 27sierpnia br. na gali konkursu, która odbyła się w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie.

Gmina Dukla znalazła się w gronie finalistów i otrzymała nagrodę im. prof.,. Wiktora Zina Stowarzyszenia Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego w kat. zabytki. W gali na Zamku Królewskim w Warszawie wzięła udział wiceburmistrz Dukli Elżbieta Wróbel, która odbierała nagrody i wykonawca prac konserwator Przemysław Michalski z Pracowni Konserwatorskiej w Krośnie. Galę można obejrzeć na stronie www.modernizacja roku2014.pl

Konkurs miał także charakter Plebiscytu Internautów, którzy swoimi kliknięciami wybierali swoich faworytów w rywalizacji za rok 2014. W tej konkurencji zajęliśmy 4. miejsce.

Nie byłoby uczestnictwa w finale, gdyby nie ogromne zaangażowanie pani Krystyny Mastyki z Dukli, która po pierwsze zainspirowała samorządowców do podjęcia decyzji o wpisie nagrobków do rejestru zabytków. Dzięki temu w finansowaniu prac konserwatorskich uczestniczył Wojewódzki Konserwator Zabytków. Nagrobki to także nasze dziedzictwo narodowe i nasza historia, musimy o tym pamiętać, aby dać świadectwo przyszłym pokoleniom – powiedziała pani Krystyna Mastyka. Gmina jako najniższy szczebel samorządu, powinna dbać o zabytki, które są dziedzictwem polskiej, narodowej kultury. Prace na Cmentarzu Komunalnym w Dukli są kontynuowane w tym roku i mam nadzieję, że będą w latach przyszłych. Dziękujemy pani Krystynie Mastyka za ogromne zaangażowanie i wkład pracy.

Więcej zdjęć w galerii...
Gala Modernizacja Roku 2014

2015-09-11