Miłośnicy Ziemi Krośnieńskiej w Łękach Dukielskich

Po raz 42 spotkali się, tradycyjnie jak co roku, Miłośnicy Ziemi Krośnieńskiej, rozproszeni po całej Polsce, aby wspólnie odkrywać ciekawe miejsca ziemi bliskiej ich sercu. W bieżącym roku spotkanie miało miejsce w Łękach Dukielskich, które w przyszłym roku będą obchodzić 650 lat istnienia.

Spotkanie rozpoczęło się w Bóbrce od zwiedzania Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego następnie blisko 100-tu osoba grupa odwiedziła zabytkowy kościół w Wietrznie, po którym oprowadził konserwator zabytków Zdzisław Gil. Pomimo niesprzyjającej aury udali się na wzgórze 534 , gdzie przedstawiona została krótka historia działań wojennych z 1944 roku, jakie rozegrały się na Ziemi Dukielskiej. Pod pomnikiem złożono wiązankę kwiatów. Kolejnym punktem był kościół polskokatolicki i izba pamięci, a następnie zwiedzanie szkoły, farmy wiatrowej i kościoła rzymskokatolickiego. Część oficjalna spotkania miała miejsce w hali widowiskowo-sportowej w Łękach Dukielskich, gdzie uczestników, z różnych zakątków Polski, przywitała Wanda Belcik - prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej.

Wśród uczestników spotkania byli m.in. prof. Ireneusz Soliński z Akademii Górniczo-Hutniczej w krakowie, który opowiadał na farmie wiatrowej o pozyskiwaniu energii ze źródeł odnawialnych, profesor Stanisław Białogłowicz artysta, malarz, działający w Kole Miłośników Historii Łęk Dukielskich. W spotkaniu uczestniczył również burmistrz Dukli Andrzej Bytnar, który opowiedział o potencjale jaki drzemie na terenie gminy Dukla i pespektywach jej rozwoju, przy tej okazji została przedstawiona prezentacja walorów kulturowych i społecznych gminy Dukla. Podczas spotkania wyróżnione zostały osoby za dotychczasową pracę na rzecz ziemi krośnieńskiej a mianowicie: Krystyna Delimata- dyrektorka Zespołu Szkół Publicznych w Łękach Dukielskich i Henryk Kyc, za dorobek twórczy prof. Ireneusz Soliński i prof. Stanisław Białogłowicz, za promocję środowiska wyróżniona została pochodząca z Łęk Dukielskich dziennikarka Jolanta van Grieken - Barylanka. Za wydarzenie roku w środowisku łęckim uznano wpis bandurzaka na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (do jego promocji przyczyniła się Krystyna Boczar Różewicz- gł. specjalista w UM w Dukli). Za działalność Koła Gospodyń Wiejskich wyróżnienie odebrała Marii Kołacz- przewodnicząca Koła Gospodyń w Łękach Dukielskich. Za odkrycie roku wyróżnienie otrzymało małżeństwo Mieczysław i Bogumiła Kopeć (z domu Krężałek). Program spotkania umiliły występy zespołów Tołhaje, Łęczanie i Mali Łęczanie.

bpudlo

Więcej zdjęć w galerii...
2015-10-02