Promocja książki: Iwla - miejsce i ludzie

26 września br. odbyła się w Iwli promocja książki autorstwa ks. Ryszarda Szwasta pt. "Iwla - miejsce i ludzie". Książka została wydana jako kolejny, dziesiąty tom Biblioteki Dukielskiej.

Promocja rozpoczęła się Mszą św. w kościele parafialnym w Iwli, której przewodniczył ks. bp. Adam Szal. Po Mszy św. uczestnicy promocji przeszli do Domu Ludowego. Ilość osób uczestniczących w promocji przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Spotkanie rozpoczęła Krystyna Boczar-Różewicz - gł. specjalista ds. promocji gminy Dukla od przywitania gości przybyłych na wydarzenie. Książka autorstwa ks. Ryszarda Szwasta dotyczy przede wszystkim mieszkańców Iwli. Autor w swojej pracy, której poświecił wiele lat badań ksiąg metrykalnych oraz innych dokumentów archiwalnych, prezentuje dzieje7-8 pokoleń, starał się przedstawić przodków mieszkańców Iwli wg. miejsca zamieszkania, numerów domów. Praca jest kopalnią wiedzy na temat mieszkańców Iwli z analizowanego okresu. Ks. Ryszard Szwast prezentuje w opracowaniu wiele aspektów życia mieszkańców swojej rodzinnej miejscowości, próbuje nawet ustalić etymologię nazwisk. Bardzo ciekawie opisuje dzieje gminy Iwla w okresie międzywojennym - powiedziała Krystyna Boczar-Różewicz.

Ksiądz Ryszard Szwast przywitał przybyłych na promocję gości, dziękował także wszystkim darczyńcom, dzięki których wsparciu książka mogła się ukazać, a także tym którzy pomogli w pracach nad przygotowaniem książki, szczególnie pani Halinie Cycak, która przepisywała i redagował materiały przygotowane przez Autora. Kwartet Instrumentów Dętych Państwowej Szkoły Muzycznej w Krośnie muzycznie otworzył spotkanie. Kolejnym punktem było wystąpienie ks. dr hab. Henryka Borcza, dyrektora Archiwum Diecezjalnego w Przemyślu o początkach wiary na Dukielszczyźnie. Dzieci i młodzież z Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Iwli wystąpiły z inscenizacją słowno-muzyczną dotycząca operacji karpacko-dukielskiej, nawiązującą do wydarzeń sprzed ponad siedemdziesięciu lat, kiedy Iwla została prawie zniesiona z powierzchni ziemi w czasie toczących się tutaj walk. Inscenizacje przygotowały nauczycielki Anna Dróbek i Ewa Staroń.

100 sztuk książek, które zostały zabrane na promocję rozeszły się w mgnieniu oka, Autor wręczył pamiątkowe egzemplarze darczyńcom i wpisywał dedykacje uczestnikom promocji. W spotkaniu uczestniczyli: burmistrz Dukli Andrzej Bytnar wraz z małżonką, wiceburmistrz Dukli Elżbieta Wróbel, sekretarz Gminy Halina Cycak, senator RP Alicja Zając, poseł na Sejm RP Bogdan Rzońca, prof. dr hab. Mieczysław Ryba.

Podczas uroczystości promocji książki obecni byli strażacy z Rigali koło Asyżu, ostatniej parafii we Włoszech, w której pracował ks. Ryszard Szwast, parafianie z Trzebosi, Czarnej, Osobnicy, w których Autor pracował po ukończeniu Seminarium Duchownego w Przemyślu, zanim wyjechał na ponad 20 lat do pracy zagranicę do Francji i Włoch. Ksiądz Ryszard Szwast ma niezwykły dar skupiania ludzi wokół siebie, świadczą o tym od siedmiu lat organizowane spotkania na Łazach- Kąty w Iwli, najpierw postawiono Krzyż Wdzięczności za jego staraniem, aby spełnić obietnicę uratowanych mieszkańców Iwli, między innymi jego ojca Stanisława z pożogi wojennej, która zrównała Iwlę z ziemią w 1944 roku, później coroczne modlitwy przy Krzyżu. Zawsze obecni są Jego parafianie i co ciekawe jest ich zwykle więcej aniżeli mieszkańców Iwli. Zawsze pomaga mu rodzina, szczególnie siostry, siostrzenice i siostrzeńcy. Na zakończenie panie z Koła Gospodyń Wiejskich zaprosiły na przygotowany poczęstunek.

Krystyna Boczar-Rózewicz

Więcej zdjęć w galerii...
2015-10-07