Manewry strażackie w Tylawie

17 października br. w Tylawie odbyły się ćwiczenia jednostek OSP z terenu gminy Dukla. Zadanie polegało na ugaszeniu płonących drzew w głębi lasu, odszukaniu osób poszkodowanych i udzieleniu im niezbędnej pomocy. Do ćwiczeń został wybrany górzysty i zalesiony teren, o utrudnionym dojeździe i dostępie do wody. Manewry miały na celu wypracowanie przez wszystkich uczestników najlepszej metody sprawnego współdziałania w utrudnionych warunkach, a także obnażenie słabych stron, nad którymi należy popracować. W ćwiczeniach brały udział jednostki OSP z Barwinka, Dukli, Głojsc, Łęk Dukielskich, Iwli, Jasionki, Mszany, Równego, Tylawy, Wietrzna, Zyndranowej wspólnie z ratownikami GOPR. Zmaganiom strażackim w Tylawie przyglądali się zaproszeni goście: burmistrz Dukli Andrzej Bytnar, sekretarz gminy Halina Cycak, przewodniczący Rady Miejskiej w Dukli Andrzej Dziedzic, członek prezydium ZOW ZOSP RP woj. Podkarpackiego Tadeusz Sieniawski, mł. bryg. Ireneusz Długosz - Wydział Operacyjno- Rozpoznawczy KM PSP Krosno, zastępca naczelnika Wydziału Operacyjno-Rozpoznawczego KM PSP Krosno mł. bryg. Marek Fejkiel, jeden zastęp JRG PSP Krosno pod dowództwem kpt. Krzysztofa Szczęsnego, mł. kapitan Dariusz Dyrcz, leśniczy leśnictwa Folusz Kazimierz Fornal, Prezes ZOMG ZOSP RP w Dukli Andrzej Ukleja, Komendant ZOMG ZOSP RP w Dukli Wiktor Madej oraz najstarszy uczestnik Prezes OSP Myszkowskie Józef Pernal. Dwugodzinne ćwiczenia zakończyły się odszukaniem rannych, udzieleniem im pierwszej pomocy i sprowadzeniem w bezpieczne miejsce oraz ugaszeniem pożaru w lesie. Uczestnicy powrócili na plac przy remizie w Tylawie, gdzie podsumowano ćwiczenia, przekazano uwagi oraz zaprezentowano nowy nabytek OSP Równe, jakim jest quad pożarniczy do działań ratowniczych. Manewry zakończyły się wspólnym posiłkiem przy ognisku.

Anna Chłopecka

Więcej zdjęć w galerii...
2015-10-26