Na Theatrum w Dukli

W 250 lecie Teatru Narodowego

22 października br. odbył się w Muzeum Historycznym - Pałac w Dukli wernisaż wystawy "Na Theatrum" w Dukli w 250-lecie Teatru Narodowego, przy wypełnionej po brzegi sali wystawienniczej. Na wystawie poświęconej teatrowi urządzonemu w dukielskiej siedzibie Jerzego Augusta Wandalina Mniszcha znalazły się teatralia, które są jedynymi historycznymi przekazami o istnieniu tego teatru, a także ryciny, kostiumy teatralne, rekwizyty związane z XVIII wiecznym teatrem dworskim.

Okazją do tego wydarzenia kulturalnego jest 250 rocznica powstania Teatru Narodowego w Warszawie. Teatr dukielski wzorował się na repertuarze sceny warszawskiej i swą działalnością wpisał się w historię teatru polskiego. Wystawę otworzył dyrektor Waldemar Półchłopek, a komisarz wystawy Aleksandra Żółkoś, kustosz dukielskiego muzeum przybliżyła uczestnikom spotkania historię teatru Jerzego Augusta Wandalina Mniszcha. .... Nie bez znaczenia jest fakt, że na scenie dukielskiej wystawiono Natrętów Józefa Bielawskiego, pierwszego reżysera i kierownika trupy narodowej, komedii wystawionej po raz pierwszy 19 listopada 1765 roku w Warszawie co zapoczątkowało istnienie sceny narodowej i publicznej - powiedziała pani kustosz. Scena dukielska była sceną typu amatorskiego, a zespół liczył 61 osób, 23 panie i 38 panów. Główne role kobiece kreowała Józefina z Mniszchów Potocka, która była także główna inspiratorką dukielskich przedsięwzięć teatralnych - z ogromna znajomością rzeczy mówiła pani Aleksandra Żółkoś.

Na wystawie można zobaczyć Zbiór Komedii granych w Theatrum w Dukli, zawierający teksty 16 sztuk. Dzięki temu dokumentowi znamy repertuar teatru Mniszchowskiego, a także osoby, które uczestniczyły w inscenizacjach dukielskich. Po otwarciu wystawy goście zobaczyli sztukę "Rada Skuteczna" Moliera w wolnym przekładzie Franciszka Bohomolca, przygotowaną przez Teatr Bez Rzędów z Krakowa z muzyką Haydna, reżyserowana przez Lecha Walickiego, w obsadzie: Grzegorz Eckert, Jakub Popławski, Łukasz Pracki, Jakub Sochacki, Lech Walicki, scenografia Lecha Walickiego. Sztuka ta była grana ponad 200 lat temu w Dukli, oczywiście nie w tym samym miejscu i z inną obsadą i w języku trudnym, bo z inną składnią, nieprzystępną dla współczesnego widza. Przygotowaliśmy sztukę aby uczcić 250 lecie sceny narodowej - powiedział reżyser Lech Walicki.

To była świetnie przygotowana sztuka, oby Teatr Bez Rzędów z Krakowa gościł częściej w Dukli. Gratulacje dla dukielskiego muzeum.

Więcej zdjęć w galerii...
2015-10-26