Promocje podkarpackich produktów ekologicznych

W dniach 1-7 listopada 2015 r. odbyła się misja gospodarcza do Singapuru w ramach programu Ekoeuropa -jakość i tradycja. W misji wzięli udział między innymi przedstawiciele kilku firm z woj. podkarpackiego. Na Podkarpaciu Stowarzyszenie Polska Ekologia ma liczną grupę członków. Należą do nich producenci ekologiczni wędlin, serów, soków, owoców i warzyw, miodów, chlebów, pierogów oraz wielu innych. Od lat Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego wspiera nasze działania w misjach promocyjnych. Tym razem w Singapurze Podkarpackie reprezentowane było przez rodzime firmy: ZM Jasiołka, Bioconcept Gardenia Sp. z o. o. oraz Jerzy Bańkowski -Miody.
Zainteresowanie naszymi produktami było ogromne i aby mu sprostać zorganizowano seminarium, na które zaproszono przedstawicieli miejscowego biznesu oferując im możliwość bezpośredniej degustacji samych produktów oraz dań z nich przygotowanych.
Z uczestnikami misji spotkał się Ambasador RP w Singapurze pan Zenon Kosiniak - Kamysz oraz Ambasador Unii Europejskiej w Singapurze pan Michael Pulch .

Zdecydowanie dużym sukcesem współpracy Polskiej Ekologii z Urzędem Marszałkowskim okazał się wyjazd na największą światową wystawę ostatnich lat -Expo 2015 do Mediolanu. Frekwencja zwiedzających przerosła najśmielsze oczekiwania. Do Pawilonu Polskiego ustawiały się tłumy, stoisko przyciągnęło aż 1,7 mln odwiedzających. To o ponad połowę więcej niż szacowali organizatorzy. Prezentacja Polski na EXPO 2015 oglądali nie tylko zwiedzający, lecz także blisko 200 delegacji rządowych z całego świata. EXPO to jedyne takie miejsce na świecie i czas, kiedy można było tak efektywnie uprawiać dyplomację gospodarczą na rzecz kraju. Pawilon Polski, był jednym z największych stoisk narodowych tej wystawy, co podkreślało potencjalną pozycję jako gospodarczego lidera Europy Środkowo - Wschodniej.

Dla ludzi z całego świata, EXPO było lekcją o naszej część Europy i o regionach, które ją tworzą. Województwo zaprezentowało się odwiedzającym w Pawilonie Polskim w październiku. Przez 180 dni wystawy Pawilon gościł nie tylko Podkarpackie, ale i ponad 20 tygodniowych imprez prezentujących potencjał gospodarczy, gastronomiczny oraz kulturalny i turystyczny polskich województw. Z gminy Dukla na podkarpackim stoisku dwoili się i troili: Paweł Krajmas, Agnieszka Parzygnat oraz Zdzisław Czepiga. Zrozumiałe, iż wszystkie przygotowane pyszności zniknęły w okamgnieniu a zadowolenie na twarzach zwiedzających potwierdzało wysokie walory podkarpackich produktów ekologicznych.
Wystawa Światowa EXPO 2015 odbywała się w Mediolanie w okresie od maja do końca października 2015 roku pod hasłem: "Wyżywienie Planety. Energia dla Życia".

Dla zainteresowanych relacje filmowe:

To nie koniec wydarzeń z września i października. Dzięki zaangażowaniu Urzędu Marszałkowskiego, produkty z Podkarpacia zostały zaprezentowane podczas targów Biofach America & Organic Harvest Festival. Z uczestnikami misji spotkał się ambasador RP w USA p. Ryszard Schnepf oraz konsul generalna RP w USA p. Urszula Gacek.
Także w Serbii, mieszkańcy Belgradu mogli skosztować podkarpackich specjałów. W samym centrum stolicy, na Trgu Republike, odbyło się niecodzienne wydarzenie, które miało na celu promocję Polski, w tym Podkarpacia czyli "Popołudnie z Polską". Obecni byli: Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Polskiej Pani Zofia Szalczyk, Ambasador RP w Serbii J.E. Aleksander Chećko i zastępca prezydenta miasta Belgradu Andrija Mladenović. Przechodnie mieli okazję spróbować wyśmienitych podkarpackich produktów ekologicznych, zwłaszcza dukielskich wędlin i serów z Mszany przy wtórze występów zespołów dziecięcych.

Podczas Dożynek Prezydenckich w Spale, miłym momentem dla członków Stowarzyszenia była możliwość wręczenia kosza podkarpackich przysmaków Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie wraz z marszałkiem Władysław Ortylem.

żródła:
www.podkarpackie.pl/
www.paiz.gov.pl/
www.polskaekologia.org

opracował: Kamil Krowicki,
Stowarzyszenie Polska Ekologia.

Fot: podkarpackie.pl, polskaekologia.org, Piotr Malewski, Bożena Wróblewska, Paweł Krajmas.

Więcej zdjęć w galerii...
2015-11-23