Solidarne warsztaty z CEO w Równem

W sobotę 21 listopada 2015 r. klasa III gimnazjum ZSP w Równem - realizująca projekt CEO "Solidarna Szkoła" wzięła udział w warsztatach prowadzonych przez trenerkę CEO - panią Urszulę Małek.

Zajęcia te tematycznie oscylowały głównie wokół historii mówionej oraz historii lokalnej. Pierwszym zadaniem uczniów było stworzenie mapy Równego oraz zaznaczenie na niej miejsc ważnych, zabytkowych lub po prostu ciekawych. Uczestnicy warsztatów pracowali metodą World Cafe - tzn. w "kawiarnianej atmosferze". Zostali oni podzieleni na kilkuosobowe grupy, które przy stolikach dyskutowały na zadany temat. Po pewnym czasie następowała zmiana i wszyscy poza jedną osobą (gospodarzem stolika) przenosili się do innych stolików. Gospodarz stołu streszczał to, co powiedziały poprzednie grupy i zachęcał do dalszej dyskusji i pracy. Drugie zadanie polegało na stworzeniu antyramy z bardzo starych, ale wartościowych dokumentów związanych z Równem. Dodatkowo, uczniowie mieli przygotować scenariusz etiudy oparty na wspomnianych źródłach historycznych. Wykonanie tych działań było możliwe dzięki uprzejmości prezesa Regionalnego Towarzystwa Historycznego, pana Krzysztofa Buczka, który udostępnił nam oryginalne dokumenty związane z naszą miejscowością, a pochodzące nawet z XIX wieku.

Warsztaty oparte na metodzie oral history (historii mówionej) rozbudziły zainteresowania młodych ludzi historią naszej małej ojczyzny. Ich celem było przekazanie uczniom wiedzy i umiejętności pozwalających samodzielnie tworzyć archiwa historii mówionej. Praca warsztatowa przyczyniła się do budowania dialogu międzypokoleniowego, kształtowania postaw szacunku wobec osób starszych i ich życiowych doświadczeń. To dzięki tym warsztatom, uczniowie określili, co będzie przedmiotem ich działań projektowych. W ramach realizacji założeń "Solidarnej Szkoły" - postanowili stworzyć wystawę najstarszych dokumentów i zdjęć związanych z Równem. Komentarzem do wystawy ma być natomiast przedstawienie teatralne oparte na losach mieszkańców Równego widniejących na fotografiach.

Koordynatorka projektu "Solidarna szkoła"
Aneta Cyran

2015-11-25