TEREŚCIACY - pasjonaci z Podkarpacia

Już ponad dwa lata w kulturalny krajobraz Gminy Dukla wpisuje się amatorski ze-spół wokalno - instrumentalny "Tereściacy". Swoją nazwę Zespół zaczerpnął od nazwy Potoku Tereściańskiego przepływającego przez Zawadkę Rymanowską, skąd wywodzi się grupa założycielska: Anna Filip-Płóciennik, Bogdan Płóciennik oraz Magda Bąk. Kierow-nikiem i trenerem artystycznym Zespołu jest Anna Filip-Płóciennik.

Zespół prezentuje folklor podkarpacki, ze szczególnym wyróżnieniem pieśni i piose-nek łemkowskich oraz ukraińskich. W czasie swego istnienia Zespół funkcjonował w zmie-niającym się składzie, początkowo trzech, następnie pięciu oraz siedmiu osób. Aktualnie od początku 2015 roku w skład zespołu wchodzą::

- soprany: uczennice Szkoły Podstawowej w Tylawie, zamieszkałe w Mszanie - Martyna Kosior, Klaudia Trzebinio, i Klaudia Wielgosz;
- alt: Magda Bąk z Zawadki Rymanowskiej,
- instrumentaliści: mieszkańcy Zawadki Rymanowskiej - akordeon - Anna Filip-Płóciennik, gitara akustyczna - Bogdan Płóciennik.

Jak wskazuje skład osobowy, Zespół jest wynikiem porozumienia i współpracy dwóch podkarpackich wsi: Mszany i Zawadki Rymanowskiej, a szczególnie ich organów samorządowych - Ewy Karczmarskiej-Więckowskiej sołtysa sołectwa Mszana oraz Bogda-na Płóciennika sołtysa sołectwa Zawadka Rymanowska.

Repertuar Zespołu jest stale doskonalony i dostosowywany do kolejnych imprez, podczas których Zespół prezentował swój program - od zimowego kolędowania począw-szy po szereg imprez i spotkań okolicznościowych. W ciągu roku 2015 Zespół wielokrotnie koncertował w różnych miejscowościach powiatu dukielskiego, na przykład:

- w maju - na "Łemkowskim Kermeszu" w Olchowcu,
- także w maju - na Wernisażu Fotograficznym w Zawadce Rymanowskiej,
- w lipcu - na Spotkaniach Folklorystycznych w Łękach Dukielskich,
- także w lipcu - na imprezie wspominkowej "Od Rusal do Jana"w Zyndranowej,
- w sierpniu - na Dożynkach Równem,
- we wrześniu - w "Biegu o Kwitnący Kalosz Sołtyski" w Mszanie.

Działalność "Tereściaków" została zauważona przez działaczy Polskiego Towarzy-stwa Historycznego z województwa małopolskiego, czego wyrazem było zaproszenie Ze-społu na spotkanie w ramach projektu edukacyjno-naukowego pod nazwą "Karpaty pełne czarów". Spotkanie to zorganizowane zostało przez Oddział PTH w październiku 2015, w Nowym Targu. Występ Zespołu na tym spotkaniu zaowocował kolejnym zaproszeniem. Tym razem na zakończenie projektu, które zorganizowano 25 listopada, w Krakowie, gdzie Zespół poproszony został o wykonanie koncertu składającego się z kilkunastu pieśni i pio-senek łemkowskich i ukraińskich.

Obecnie Zespół przygotowuje pieśni kolędowe i pastorałki.

Sołtys Zawadki Rymanowskiej
Bogdan Płóciennik