Jubileusz 10-lecia Środowiskowego Domu Samopomocy w Cergowej

25 listopada 2015 r. odbyły się uroczyste obchody 10-lecia Środowiskowego Domu Samopomocy w Cergowej. Ośrodek został utworzony na mocy Uchwały Nr XLII/247/05 Rady Miejskiej w Dukli z dnia 27 października 2005 r. Jest jednostką organizacyjną Gminy Dukla. Swoją działalność rozpoczął od 15 grudnia 2005 r., a oficjalne otwarcie nastąpiło 22 grudnia 2005 r.

Środowiskowy Dom Samopomocy jest ośrodkiem wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, które w wyniku upośledzenia niektórych funkcji organizmu lub zdolności adaptacyjnych wymagają pomocy do życia w środowisku rodzinnym i społecznym, w szczególności w celu zwiększenia zaradności i samodzielności życiowej, a także ich integracji społecznej.

Uroczyste obchody rozpoczęły się Mszą św. w kościele pod wezwaniem św. Marii Magdaleny w Dukli. Mszę św. koncelebrowali ks. Marcin Piliszko i ks. Stanisław Siara.

Dalsza część uroczystości odbyła się w lokalnej restauracji. Na początku spotkania kierownik ŚDS w Cergowej przywitała zebranych gości oraz pracowników i uczestników Ośrodka. W uroczystościach udział wzięli: p. Maciej Szymański - Dyrektor PFRON w Rzeszowie, władze Gminy Dukla na czele z Burmistrzem - p. Andrzejem Bytnarem, przewodniczący Rady Miejskiej w Dukli - Andrzej Dziedzic, przewodnicząca Komisji Kultury, Oświaty, Zdrowia i Spraw Obywatelskich - Teresa Belcik, Agnieszka Zygarowicz- Dyrektor PCPR w Krośnie, Agnieszka Sakowska - Rygiel - kierownik do spraw marketingu w Sanatorium „Górnik” w Iwoniczu Zdroju, Małgorzata Walaszczyk- Faryj - dyrektor Ośrodka Kultury w Dukli, Małgorzata Bielec - dyrektor MOPS w Dukli, Elżbieta Szwast - zastępca dyrektora MOPS w Dukli, Joanna Szczurek- dyrektor Biblioteki Publicznej w Dukli, Waldemar Półchłopek - dyrektor Muzeum Historycznego w Dukli, Jerzy Pęcak - dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Dukli. Wśród gości nie zabrakło także osób, które w 2005 r. tworzyły ŚDS. Na Jubileusz przybył ówczesny burmistrz Dukli - p. Marek Górak, Mirosław Matyka, Fryderyk Krówka oraz Stanisław Lis. Wśród gości znaleźli się także przedstawiciele środowiskowych domów samopomocy z województwa podkarpackiego, z którymi najczęściej współpracuje nasza Placówka. Obecni byli: Renata Nowak- kierownik ŚDS w Woli Raniżowskiej, Bogumiła Gouda - Wasylewicz - kierownik ŚDS w Lesku, Barbara Stolarz - kierownik ŚDS w Brzozowie, Małgorzata Łysik - kierownik ŚDS w Nowym Żmigrodzie, Joanna Leszczyńska- Skubel - kierownik ŚD w Zagórzu, Ryszard Urban - kierownik ŚDS w Ustrzykach Dolnych, Grzegorz Serwoński - kierownik ŚDS w Wolicy.

Następnie wszyscy zebrani zapoznali się z pracą Placówki oglądając krótki film, ukazujący dzieje Ośrodka, jego uczestników i pracowników od powstania po dzień dzisiejszy. W dalszej części spotkania goście mieli możliwość obejrzenia spektaklu w wykonaniu uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Cergowej. Spektakl był oparty na motywach sztuki Tadeusza Kantora pt. „Umarła klasa” i został przygotowany i dostosowany do możliwości naszych uczestników przez etnologa i antropologa kultury - p. Joannę Sarnecką. W dalszej części uroczystości głos zabierali zaproszeni goście, wspominali czas powstawania Ośrodka oraz składali okolicznościowe życzenia. Nie zabrakło także tortu urodzinowego, wzajemnych życzeń i podziękowań. Następnie wszyscy spożyli uroczysty obiad i jak przystało na dzień świąteczny bawili się przy akompaniamencie zespołu muzycznego.

Bogumiła Dymek-Urynowicz
Kierownik ŚDS w Cergowej