Punkt nieodpłatnej pomocy prawnej

o zasadach udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej
w punktach zlokalizowanych na terenie Powiatu Krośnieńskiego

Od początku stycznia 2016 r. mieszkańcy powiatu krośnieńskiego będą mieli dostęp do bezpłatnej pomocy prawnej świadczonej przez profesjonalnych prawników wyznaczonych przez samorządy prawnicze. Założeniem ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej jest umożliwienie osobom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej bezpłatnego dostępu do pomocy prawnej.

Darmową pomoc prawną /na etapie przedsądowym/ otrzymają:

• osoby fizyczne, którym w okresie roku poprzedzającego zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej na podstawie ustawy o pomocy społecznej,
  • osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny,
  • kombatanci,
  • weterani,
  • młodzież do 26 roku życia,
  • seniorzy po ukończeniu 65 lat,
  • zagrożeni lub poszkodowani katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią technicz-ną.

Uprawnionym przysługiwać będzie możliwość uzyskania informacji z zakresu:

• prawa pracy,
  • przygotowania do rozpoczęcia działalności gospodarczej,
  • prawa cywilnego,
  • spraw karnych,
  • spraw administracyjnych,
  • spraw rodzinnych,
  • ubezpieczenia społecznego,
  • prawa podatkowego z wyłączeniem spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego i handlowego.

Pomoc udzielana będzie przez pięć dni w tygodniu od poniedziałku do piątku przez cztery godziny dziennie.

PUNKTY NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ POWIATU KROŚNIEŃSKIEGO

Lp. Siedziba punktu Udzielający pomocy prawnej Od poniedziałku do piątku w godzinach
1. Starostwo Powiatowe w Krośnie Krosno ul. Bieszczadzka 1 lokal Nr 024 Radcy prawni 10.00 - 14.00
2. Urząd Miejski w Dukli Dukla ul. Kościuszki 4 lokal Nr 8 Radcy prawni 8.00 - 12.00
3. Urząd Gminy w Rymanowie Rymanów ul. Mitkowskiego 14a lokal Nr 220 Adwokaci 10.00 - 14.00
4. Urząd Gminy w Jedliczu Jedlicze ul. Rynek 6 lokal Nr 16 Adwokaci 11.00 - 15.00

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie BIP Starostwa Powiatowego w Krośnie http://spkrosno.bip.gov.pl oraz na tablicach ogłoszeń w urzędach gmin, gdzie zlokalizowane są punkty nieodpłatnej pomocy prawnej.

2015-12-11